Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dodano przez MOPS Kalisz, 2022-11-25 12:29:57

 

Historia Pluszowego Misia

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił i ranił małego niedźwiadka, i przyniósł go do Roosvelta. Gdy Prezydent zobaczył przerażonego misia, kazał go natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia - Clifford Berryman, narysował historię niedźwiadka, która została wydrukowana w jednej z największych gazet USA - "Washington Post". Gazetę tę, czytał pewien producent zabawek…
Rosyjski emigrant Morris Michton chciał upamiętnić to wydarzenie. Jego żona uszyła pluszowe misie, które zaczął sprzedawać w swoim sklepie. Zainteresowanie misiami było bardzo duże, więc przedsiębiorca zaczął produkować je na większą skalę. Postarał się o zgodę samego prezydenta Theodora Roosevelta na nazwanie misia "Teddy Bear". "Teddy" - tak zdrobniale zwracali się do prezydenta jego najbliżsi.
Do dziś,w języku angielskim, Teddy Bear jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Tymczasem za oceanem, w Niemczech, chora na polio Margarete Steiff prowadziła od 1880 r. zakładzik wypchanych zabawek. Zarabiała na utrzymanie szyciem– najpierw szyła poduszeczki do igieł, potem wypchane różne zwierzątka -słoniki, osiołki, króliki. Oczka miały z guzików a noski z woskowanego płótna.  Jej bratanek Richard, szkicował zwierzęta, a szczególnie upodobał sobie niedźwiedzie. Swoje rysunki  pokazywał ciotce, która uszyła w 1902 r. na próbę uśmiechniętego misia.  Tak samo jak Michtomowie w USA stworzyli Teddy’s Bear, tak Steiffowie stworzyli niemieckiego misia przytulankę, Freund Pete.
W 1904 r. uszyli 12 tys. pluszowych misiów, w 1908 – sprzedali ich prawie milion.
6 sierpnia 1922 r. Margarete Steiff obchodziła 75. urodziny i była dumna, że nazywano ją „mamą teddy bear” - jak napisała gazeta „The New York Times”.
Taka to historia Pluszowego Misia...

Święto Pluszowego Misia ustanowiono w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.

A jak wygląda dzisiejszy świat Pluszowego Misia?

Trudno sobie wyobrazić, również dzisiejszy świat, bez Pluszowego Misia. Towarzyszy on i dzieciom i dorosłym podczas beztroskiej zabawy. Jest niezastąpionym przyjacielem. Można mu powierzyć największe sekrety  i tajemnice. Można się do Pluszowego Misia przytulić, można wziąć go w ramiona i razem z nim odpłynąć w marzenia senne. Pluszowy Miś daje poczucia bezpieczeństwa. Pluszowy Miś ma w sobie MOC,  którą się z nami dzieli.
Pluszowe miśki działają na cierpiących pokrzepiająco, zmniejszają traumę, są źródłem odwzajemnianej miłości. Policja utula misiami dzieci ofiary wypadków, w szpitalach służą w terapii, a na terenach objętych wojną, ranne, samotne dzieci też otrzymują takich przyjaciół...

Co dalej z pluszowymi misiami? Nie wydaje się, by miłość do pluszowych przyjaciół, których powołał niechcący do życia amerykański prezydent Theodore Roosevelt, słabła

Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie zarówno dzieci jaki rodzice.

Dziś nie można wyobrazić sobie świata bez misia. Jest bohaterem kreskówek dla dzieci, książeczek, jego podobizna zdobi ubranka, pościel, mebelki w dziecięcym pokoju. Najważniejszy jednak zawsze pozostanie pluszowy, mięciutki miś do przytulania.

Ponadczasowość Pluszowego Misia sprawiła, że stał się symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego wszyscy ludzie bardzo pragną. Pluszowe Misie z dzieciństwa, często towarzyszą w dorosłości. Czasem skrywane w wyjątkowym miejscu a czasem przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są wybierane jako maskotki, które towarzyszą w różnych okolicznościowych wydarzeniach, nie tylko tych domowych ale również ogólnospołecznych.

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel, czyli Pluszowy Miś.

Święto ma także wymiar symboliczny. Miś kojarzy się z ciepłem i dobrocią.  Przez to inspiruje dorosłych do przeprowadzania w tym dniu różnych akcji dobroczynnych a także przypomina wszystkim ludziom- i tym dużym i tym małym, że Pluszowy Miś ma w sobie MOC. MOC dobroci, MOC miłości, MOC bezpieczeństwa, MOC ciepła, MOC spokoju, MOC przyjaźni, MOC serca, MOC opiekuńczości, MOC łagodności, MOC........

Zatem czerpmy tę MOC od Pluszowego Misia. W dzisiejszym świecie jest dużo stresu, agresji, przemocy, brakuje miłości i szacunku do drugiego człowieka. Na świecie - pełnym wojen i nienawiści, życie tracą niewinne dzieci.

Międzynarodowa Kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć w 2022 roku  kontynuuje temat zakończenia kobietobójstwa (angielski: end femicide) z 2021 roku, zwracając szczególnie uwagę na te grupy kobiet, które są bardziej narażone na przemoc i zabójstwa.
Pogotowie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia od momentu powstania (1995 r.) gromadzi dane dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie. Realizuje projekt pn. "Czarna Księga Ofiar Przemocy Domowej w Polsce 2021”, w którym są informacje odnoszące się zarówno do skali zjawiska, jak i jego specyfiki, czynników towarzyszących przemocy, dane dotyczące osób korzystających ze wsparcia z powodu doświadczanej/ doświadczonej przemocy, jak i programów oddziaływań wobec osób stosujących przemoc. Zawiera informacje o śmiertelnych zdarzeniach związanych z przemocą w rodzinie: zabójstw, samobójstw, samobójstw rozszerzonych oraz tajemniczych zaginięć, za którymi być może stoją zabójstwa wewnątrzrodzinne. Tragiczne zdarzenia, w których giną również dzieci. Najmłodsze, bezbronne i niewinne.... Niestety dane nie są pełne, ponieważ organy ścigania czy wymiar sprawiedliwości nie gromadzi takich danych, gdzie zabójstwo czy samobójstwo może mieć związek przyczynowo -skutkowy z występującą w rodzinie przemocą.

Tytuł raportu: „Teraz koniec z Tobą”- to słowa wypowiedziane przez sprawcę przemocy do żony przed dokonaniem na niej zabójstwa.

Należy zawsze, w każdych okolicznościach przeciwdziałać przemocy aby móc przyszłym pokoleniom zostawić w spadku bezpieczny świat, świat pełen miłości, szacunku, dobroci, przyjaźni. Kampania autorstwa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu pn: "MOC Pluszowego Misia" ma na celu podniesienie społecznej świadomości na temat zjawiska przemocy w rodzinie,  o konieczności przeciwdziałania wszelkim rodzajom przemocy, o MOCY jaka jest w miłości, dobroci, przyjaźni, otwartości. Aby przyszłe pokolenia, młodzież, dzieci żyły w świecie wolnym od przemocy.