Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA
Akt prawny

1. CO TO JEST PRZEMOC DOMOWA

1. Co to jest przemoc ?

Przemoc może pojawić się w życiu każdej osoby, bez względu na jej wiek, płeć, poziom wykształcenia, pochodzenie czy status materialny. Żadna osoba, która doświadcza przemocy nie jest skazana na jej doznawanie.

Zgodnie z ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej - „należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:

a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,

b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,

c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,

d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,

e)istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej;


2. Osoba doznająca przemocy domowej i osoba stosująca przemoc domową

Osoba doznająca przemocy domowej - należy przez to rozumieć:


a)małżonka, także w przypadku gdy małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, oraz jego wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków,

b)wstępnych i zstępnych oraz ich małżonków,

c)rodzeństwo oraz ich wstępnych, zstępnych i ich małżonków,

d)osobę pozostającą w stosunku przysposobienia i jej małżonka oraz ich wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków,

e)osobę pozostającą obecnie lub w przeszłości we wspólnym pożyciu oraz jej wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków,

f)osobę wspólnie zamieszkującą i gospodarującą oraz jej wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków,

g)osobę pozostającą obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania,

h)małoletniego

- wobec których jest stosowana przemoc domowa;

2.Przez osobę doznającą przemocy domowej należy także rozumieć małoletniego będącego świadkiem przemocy domowej wobec osób, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

Osoba stosująca przemoc domową - należy przez to rozumieć pełnoletniego, który dopuszcza się przemocy domowej wobec osób, o których mowa w pkt 2;

4)świadku przemocy domowej - należy przez to rozumieć osobę, która posiada wiedzę na temat stosowania przemocy domowej lub widziała akt przemocy domowej.


3. Formy przemocy

  • przemoc fizyczna– jeśli ktoś cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi, uderza

  • przemoc psychiczna– jeśli ktoś cię obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje twoje działania, stale krytykuje,

  • przemoc ekonomiczna- może przybierać różne formy – będzie to niepłacenie alimentów, wydzielanie pieniędzy czy uniemożliwianie podjęcia pracy. Jej skutki to nie tylko brak niezależności finansowej ale i brak poczucie własnej godności i wartości.

  • przemoc seksualna– jeśli ktoś cię molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,

  • inne zachowania– na przykład jeśli ktoś, od kogo jesteś zależny, pozbawia cię opieki, której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.

  • Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej-

PAMIĘTAJ Ofiarą przemocy domowej może być każdy– dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.

4. Cykl przemocy

Zjawisko przemocy w rodzinie nie ma charakteru liniowego w tym znaczeniu, ze do aktów przemocy dochodzi nieustannie. Akty przemocy są najczęściej poprzedzone różnej długości okresami napięcia pomiędzy stronami, a po akcie przemocy następuje różnej długości okres względnej poprawności relacji. Tak powtarzający się schemat występowania przemocy skłonił naukowców do stworzenia teorii cyklów przemocy. Składa się na nie :

a. Faza narastającego napięcia

charakteryzują ją pojawianie się coraz większej liczby sytuacji konfliktowych i narastające napięcie w związku. Sprawca przemocy staje się coraz bardziej drażliwy, ofiara przemocy stara się opanować sytuację, tłumaczy zachowania sprawcy.
b.
Faza ostrej przemocy

zachowania sprawcy stają się nieprzewidywalne, gwałtowne, często wpada w szał. Dochodzi do zachowań agresywnych i stosowania przemocy.
c.
Faza miodowego miesiąca

sprawca przeprasza ofiarę za wybuch przemocy, znajduje zewnętrzne powody swojego zachowania. Dba o ofiarę, spędza z nią czas, utrzymuje satysfakcjonujące kontakty seksualne. Ofiara zaczyna wierzyć, że sprawca się zmieni.

Zarówno przebieg wymienionych stadiów jak i czas trwania, a także powtarzalność występowania może być bardzo różna.

2. SĄDOWA OCHRONA PRZED PRZEMOCĄ

a. Postępowanie główne

Osoba doznająca przemocy domowej może zawsze (także wtedy, gdy nie były wydane przez policjanta lub żołnierza Żandarmerii Wojskowej nakaz i zakaz, zakaz zbliżania, zakaz kontaktowania, zakaz wstępu, jak również, gdy były wydane, ale straciły moc) złożyć do sądu rejonowego wniosek (tzw. wniosek główny) o:

zobowiązanie osoby stosującej przemoc domową do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (podstawa prawna – art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (podstawa prawna – art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej (podstawa prawna – art. 11aa ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej (podstawa prawna – art. 11aa ust. 1 lub ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, lub obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba doznająca przemocy domowej, i przebywania na tym terenie (podstawa prawna –art. 11aa ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej).

◊ Osoba doznająca przemocy, składająca taki wniosek do sądu, to wnioskodawca, a osoba stosująca przemoc, to uczestnik.

◊ Wniosek może być złożony na urzędowym formularzu (Formularz w zakładce: Wzory wniosków i oświadczeń);

◊ Wnioskodawca składając wniosek do sądu nie ponosi żadnych opłat;

◊ Sąd orzeka po przeprowadzeniu rozprawy. Całą sprawę sąd powinien rozpoznać w ciągu miesiąca od chwili złożenia wniosku do sądu.

Po rozpoznaniu sprawy, jeśli sąd uwzględni wniosek, to postanowienie o:

♦ zobowiązaniu osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub:

♦ zakazaniu osobie stosującej przemoc domową zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia;

♦ zakazaniu osobie stosującej przemoc domową zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej lub:

♦ zakazaniu osobie stosującej przemoc domową kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej lub:

♦ zakazaniu osobie stosującej przemoc domową wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, lub obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba doznająca przemocy domowej,

obowiązuje od momentu jego wydania, mimo że nie jest prawomocne (jest natychmiast skuteczne i wykonalne).

Postanowieniu nakazującemu osobie stosującej przemoc domową opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia sąd z urzędu nadaje klauzulę wykonalności i doręcza osobie doznającej przemocy domowej – art. 782 § 11 Kodeksu postępowania cywilnego (nie trzeba składać wniosku o nadanie klauzuli wykonalności).

Jeśli w momencie wydania postanowienia osoba stosująca przemoc domową, czyli uczestnik, mieszka wspólnie z wnioskodawcą, to jeszcze na sali rozpraw można zwróć się do sądu o doręczenie jak najszybciej odpisu tego postanowienia wraz z klauzulą wykonalności (patrz informacja: postępowanie egzekucyjne).

Od postanowienia sądu rejonowego (tak uwzględniającego wniosek, jak i oddalającego wniosek w całości albo w części – np., co do niektórych z żądanych zakazów) przysługuje apelacja do sądu okręgowego.

2. Postępowanie główne

Osoba doznająca przemocy domowej może zawsze (także wtedy, gdy nie były wydane przez policjanta lub żołnierza Żandarmerii Wojskowej nakaz i zakaz, zakaz zbliżania, zakaz kontaktowania, zakaz wstępu, jak również, gdy były wydane, ale straciły moc) złożyć do sądu rejonowego wniosek (tzw. wniosek główny) o:

♦ zobowiązanie osoby stosującej przemoc domową do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (podstawa prawna – art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

♦ wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (podstawa prawna – art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

♦ wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej (podstawa prawna – art. 11aa ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

♦ wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej (podstawa prawna – art. 11aa ust. 1 lub ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej) lub:

♦ wydanie wobec osoby stosującej przemoc domową zakazu wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, lub obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba doznająca przemocy domowej, i przebywania na tym terenie (podstawa prawna – art. 11aa ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej).

◊ Osoba doznająca przemocy, składająca taki wniosek do sądu, to wnioskodawca, a osoba stosująca przemoc, to uczestnik.

◊ Wniosek może być złożony na urzędowym formularzu (Formularz w zakładce: Wzory wniosków i oświadczeń);

◊ Wnioskodawca składając wniosek do sądu nie ponosi żadnych opłat;

◊ Sąd orzeka po przeprowadzeniu rozprawy. Całą sprawę sąd powinien rozpoznać w ciągu miesiąca od chwili złożenia wniosku do sądu.

Po rozpoznaniu sprawy, jeśli sąd uwzględni wniosek, to postanowienie o

♦ zobowiązaniu osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub:

♦ zakazaniu osobie stosującej przemoc domową zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia;

♦ zakazaniu osobie stosującej przemoc domową zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej lub:

♦ zakazaniu osobie stosującej przemoc domową kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej lub:

♦ zakazaniu osobie stosującej przemoc domową wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, lub obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba doznająca przemocy domowej,

obowiązuje od momentu jego wydania, mimo że nie jest prawomocne (jest natychmiast skuteczne i wykonalne)

Postanowieniu nakazującemu osobie stosującej przemoc domową opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia sąd z urzędu nadaje klauzulę wykonalności i doręcza osobie doznającej przemocy domowej – art. 782 § 11 Kodeksu postępowania cywilnego (nie trzeba składać wniosku o nadanie klauzuli wykonalności).

Jeśli w momencie wydania postanowienia osoba stosująca przemoc domową, czyli uczestnik, mieszka wspólnie z wnioskodawcą, to jeszcze na sali rozpraw można zwróć się do sądu o doręczenie jak najszybciej odpisu tego postanowienia wraz z klauzulą wykonalności (patrz informacja:postępowanie egzekucyjne).

Od postanowienia sądu rejonowego (tak uwzględniającego wniosek, jak i oddalającego wniosek w całości albo w części – np., co do niektórych z żądanych zakazów) przysługuje apelacja do sądu okręgowego.

3. Postępowanie zabezpieczające

W opisanym wyżej wniosku (tzw. wniosku głównym) osoba doznająca przemocy domowej (wnioskodawca) ma prawo także domagać się wydania przez sąd postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia (jest to wniosek o udzielenie zabezpieczenia). 

Zabezpieczenie ma celu zapewnić ochronę osobie doznającej przemocy domowej w okresie, gdy toczy się postępowanie główne.

Zabezpieczenie obowiązuje w czasie wskazanym w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia: zwykle do zakończenia postępowania głównego.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia:

Treść wniosku o udzielenie zabezpieczenia zależy od tego czy były wcześniej wydane nakaz i zakaz lub zakazy i czy obowiązują one w dacie składania wniosku do sądu.

  1. Jeżeli:

♦ przed składaniem wniosku do sądu rejonowego nie były wydane przez policjanta lub żołnierza:

◊ nakaz i zakaz, a osoba stosująca przemoc domową (uczestnik) przebywa w mieszkaniu;

◊ zakaz zbliżania;

◊ zakaz kontaktowania;

◊ zakaz wstępu,

albo były wydane, jednak nie obowiązują w momencie składania wniosku do sądu, osoba doznająca przemocy (wnioskodawca) we wniosku o udzielenie zabezpieczenia może zwrócić się, aby sąd:

◊ zobowiązał osobę stosującą przemoc domową do opuszczenia mieszkania i jego najbliższego otoczenia lub:

◊ zakazał osobie stosującej przemoc domową zbliżania się do mieszkania i jego najbliższego otoczenia lub:

◊ zakazał osobie stosującej przemoc domową zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej lub:

◊ zakazał osobie stosującej przemoc domową kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej lub:

◊ zakazał osobie stosującej przemoc domową wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, lub obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba doznająca przemocy domowej, i przebywania na tym terenie;

◊ nadto należy też wskazać wnioskowany czas obowiązywania zabezpieczenia – można wskazać konkretną datę albo „na czas trwania postępowania” albo „do czasu zakończenia postępowania”.

  1. Jeżeli przed złożeniem wniosku do sądu rejonowego były wydane przez policjanta lub żołnierza na okres 14 dni i w dalszym ciągu obowiązują:

◊ nakaz i zakaz;

◊ zakaz zbliżania;

◊ zakaz kontaktowania;

◊ zakaz wstępu,

a osoba doznająca przemocy (wnioskodawca) uważa, że nadal potrzebuje ochrony, we wniosku o udzielenie zabezpieczenia może domagać się przedłużenia obowiązywania wydanych przez policjanta lub żołnierza Żandarmerii Wojskowej:

◊ nakazu i zakazu;

◊ zakaz zbliżania;

◊ zakaz kontaktowania;

◊ zakaz wstępu.

◊ należy też wskazać sądowi wnioskowany czas przedłużenia ww. środków: można wskazać konkretną datę albo na „czas trwania postępowania” albo „do czasu zakończenia postępowania”.

Procedura udzielenia zabezpieczenia:

♦ za złożenie wniosku o zabezpieczenie nie ponosi się opłaty.

♦ sąd ma obowiązek rozpoznać wniosek o udzielenie zabezpieczenia w terminie 3 dni.


Następstwa udzielenia zabezpieczenia przez sąd:

Jeżeli sąd wyda postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, osoba stosująca przemoc domową:

◊ będzie musiała opuścić mieszkanie/nie będzie mogła wrócić do mieszkania na czas wskazany w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia lub:

◊ zbliżać się do mieszkania przez czas wskazany w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia;

◊ nie będzie mogła zbliżać się do osoby doznającej przemocy domowej przez czas wskazany w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia;

◊ nie będzie mogła kontaktować się z osobą doznającą przemocy domowej przez czas wskazany w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia (na wniosek osoby doznającej przemocy - wnioskodawcy, gdy przemawiają za tym szczególne okoliczności, sąd może jednak określić dopuszczalne, zapewniające bezpieczeństwo, sposoby kontaktowania się).

◊ nie będzie mogła wchodzić i przebywać w miejscach wskazanych w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia przez czas wskazany w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia;

◊ Policja lub Żandarmeria Wojskowa przynajmniej trzykrotnie sprawdzi, czy postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia nie jest naruszane.

Zabezpieczenie obowiązuje od momentu wydania postanowienia.

Pamiętaj: postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia nie kończy sprawy, daje ochronę na czas trwania postępowania głównego.






3. POMOC DLA OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ


1. Gdzie szukać pomocy w Kaliszu jeżeli jesteś osobą doznającą przemocy domowej:

  • skontaktuj się z pracownikiem socjalnym zgodnie z Twoim miejscem zamieszkania (wykaz telefonów znajdziesz na stronie internetowej BIP Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu w zakładce :Dane adresowe ). Dzwoniąc podaj nazwę ulicy na której zamieszkujesz. Zostaniesz skierowany do pracownika socjalnego odpowiedniego rejonu opiekuńczego. Spis telefonów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu

  • skontaktuj się z Działem Interwencji Kryzysowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu przy ul. Granicznej 1, tel. 503-414-661; skontaktuj się z psychologiem, tel. 503 -414- 654

  • zgłoś się do Zespołu Interdyscyplinarnego w Kaliszu mieszczącego się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu przy ul. Obywatelskiej 4. Siedziba Przewodniczącego znajduje się w Kaliszu przy ul. Granicznej 1, pok. 101 ,wejście C, I pietro, tel. 503-414-651;

  • poinformuj dzielnicowego o doświadczaniu przemocy http://www.kalisz.policja.gov.pl/wl7/kontakt/dzielnicowi-kalisz/39767,Dzielnicowi-Kalisz.html ;

  • gdy w Twoim domu dochodzi do awantur nie bój się wzywać Policję (poinformuj policjanta o doświadczaniu przemocy domowej);

  • uzyskaj zaświadczenie lekarskie. Jeśli doznajesz przemocy fizycznej możesz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o bezpłatne zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie …. Wzór bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego

    Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2023 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej (eli.gov.pl)arzy sądowych w Kaliszu Lekarze sądowi - Sąd Okręgowy w Kaliszu

  • uzyskaj schronienie. Jeżeli uciekasz przed sprawcą przemocy, możesz znaleźć schronienie w Schronisku dla osób doznających przemocy domowej mieszczącym się w Kaliszu przy, ul. Granicznej 1- wejście C parter. Ośrodek zapewnia schronienie i specjalistyczną pomoc, między innymi psychologiczną, pedagogiczną, socjalną. Możesz tam zostać do trzech miesięcy.

  • jeśli osoba stosująca wobec Ciebie przemoc nadużywa alkoholu możesz zgłosić ten problem do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaliszu https://www.bip.kalisz.pl/index.php?id=1700&s=1710&file=mkrpa.htm

  • Obsługą prac Komisji zajmuje się: Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza ul. Kościuszki 1a, tel. +48 62 7654492 w godzinach pracy urzędu.
    e-mail:
    wssm@um.kalisz.pl

  • Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem lub byłeś świadkiem przestępstwa (przeciwko mieniu, zdrowiu, lichwy, alimentacyjnego, komunikacyjnego, na tle seksualnym i inne) nie dawniej niż 5 lat temu i potrzebujesz wsparcia – zgłoś się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem ul. Kościuszki 24- budynek B, tel. 62 72 32 006 .Otrzymasz bezpłatna pomoc Wykaz placówek – Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu (orione.pl)



4.WAŻNE ADRESY

  1. Zespół Interdyscyplinarny w Kaliszu
    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu Dział Interwencji Kryzysowej ul.
    Obywatelska 4, siedziba Przewodniczącego Zespołu, ul. Graniczna 1, wejście C, pok.101, tel. 503-414-651

    adres e-mail: mops.dik.zi@gmail.com

  2. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu
    ul.
    Graniczna 1, 62-800 Kalisz, tel. 62-7574510, 506-161-878; email sekretariat@mops-kalisz.pl, fax 62-7576366, 506-161-878

    - Dział Interwencji Kryzysowej, ul. Graniczna 1, tel. 503-414-661- czynny całodobowo, email mops.dik@mops-kalisz.pl

    - Dział Pomocy Środowiskowej, ul. Graniczna 1 tel. 506-161-287, godz. 7.30-15.30
    adres e-mail:
    sekretariat@mops-kalisz.pl
    strona internetowa: 
    www.mops-kalisz.pl

  3. Specjaliści w zakresie pracy z osobami doznającymi przemocy domowej i osobami stosującymi przemoc :

    Elżbieta Jadwiga Marczyńska tel. 506-161-247. Spotkania indywidualne MOPS, ul. Obywatelska 4

    Izabela Abkowicz - Maszak tel. 503-414-651. Spotkania indywidualne MOPS, ul. Graniczna 1

  4. Ośrodek dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Kaliszu,

    ul. Kościuszki 24- budynek B, tel. 735 977 600

    Strona internetowa Wykaz placówek – Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu (orione.pl)

  5. Komenda Miejska Policji w Kaliszu
    ul. Kordeckiego 36, 62-800 Kalisz,
     tel.: 62 76 55 900 lub 47 77 51 900 (centrala telefoniczna) lub 62 76 55 240 , 47 77 51 240 (oficer dyżurny);
    Wydział Prewencji i Profilaktyki Społecznej 
    62 76 55 460 lub 47 77 51 460.

    Wydział Dochodzeniowo – Śledczy tel. 62 76 55 360 lub 47 77 51 360, 62 76 55 364 lub 47 77 51 364 strona internetowa:http://www.kalisz.policja.gov.pl/wl7/kontakt/dane-teleadresowe-kmp-w/197601,Dane-teleadresowe-KMP-w-Kaliszu.html
    *
    Pamietaj, że nastąpiła zmiana numerów do Policji – wybierając numer stacjonarny do wybranej jednostki Policji wybieramy 47 a później numer stacjonarny.

  6. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaliszu Urząd Miasta Kalisza, ul. Główny Rynek 20, 62-800 Kalisz
    strona internetowa:
    https://www.bip.kalisz.pl/index.php?id=1700&s=1710&file=mkrpa.htm

  7. Prokuratura Rejonowa w Kaliszu
    Plac Św. Józefa 5, 62-800 Kalisz

    tel. (62) 589-07-00

strona internetowa: Prokuratura Rejonowa w Kaliszu - Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

5. WAŻNE TELEFONY INTERWENCYJNE

1. Całodobowy Ogólnopolski telefon
DLA O
sób doznających przemocy domowej "NIEBIESKA LINIA"- 22 499 37 33 Program dla osób doznających przemocy – Niebieska Linia

2. Całodobowy TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - 116 111- ANONIMOWO, BEZPŁATNIE, CHĘTNIE , CIERPLIWIE, DYSKRETNIE https://116111.pl/

3. Pomoc DLA RODZICA I NAUCZYCIELA W SPRAWIE BEZPIECZEŃSTWA DZIECI - 800 100 100 https://800100100.pl/dla-rodzicow

4. TEL. 112 Bezpłatny i całodobowy numer alarmowy

5. TEL. 801 120 002 (czynny od pon. do sob. 10.00–22.00, niedz. 10.00–16.00.
Stowarzyszenie na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”

5. TEL. 22 668 70 00 Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie „NIEBIESKA LINIA”Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"

6. TEL. 600 070 717 Całodobowy telefon interwencyjny dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie Fundacja Centrum Praw KobietCentrum Praw Kobiet-Stop przemocy | Fundacja Centrum Praw Kobiet (cpk.org.pl) ,telefon zaufania dla kobiet dotkniętych przemoc i dyskryminacją

8. TEL. +48 22 628 01 20 Telefon zaufania - La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu Kontakt – La Strada

9. TEL 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)

10. TEL 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – Rzecznik Praw Dziecka (brpd.gov.pl)

11. TEL 800 12 12 12 Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie pomocy dzieciom – infolinia - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

12. TEL 800 120 148 Anonimowa Policyjna Linia Specjalna (czynny całą dobę; połączenie bezpłatne)

14. TEL 22 594 91 00 telefony antydepresyjne dla osób w kryzysie psychicznym Ważne telefony antydepresyjne | Forum Przeciw Depresji

15. TEL tel. 62 741 41 97, tel. 62 764 22 60 Telefon Stowarzyszenia KARAN Kalisz (problemy narkotykowe) Kontakt – NZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień Karan (karankalisz.pl)

16. TEL 801 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania (czynny codziennie w godzinach 16.00-21.00; koszt jak za połączenie lokalne niezależnie od jego trwania)Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania 800 199 990 (kbpn.gov.pl)

17. TEL.801 889 880 TELEFON ZAUFANIA UZALEŻNIENIA BEHAWIORALNE
dla osób, które mają problem lub też zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi (hazard, alkohol, narkotyki, seks, komputer, internet, praca, zakupy, jedzenie). Dla osób bliskich osobom uzależnionym – rodziny, przyjaciół, znajomych. Nowy telefon zaufania – uzależnienia behawioralne (kbpn.gov.pl)

18. TEL. 800 70 2222 LINIA WSPARCIA, GDY ZAGINĄŁ CZŁOWIEK Fundacja ITAKA
całodobowy
Całodobowe, bezpłatne linie wsparcia Fundacji ITAKA – Fundacja ITAKA

19. TEL. 116 000 TELEFON ALARMOWY W SPRAWIE ZAGINIONEGO DZIECKA I NASTOLATKA bezpłatny

20. TEL 116 123 TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB W KRYZYSIE EMOCJONALNYM (DLA OSÓB DOROSŁYCH) bezpłatny

21. TEL. 801 615 005 INFOLINIA DYZURNET.PLZgłaszaj dowody cyberprzemocy - Ministerstwo Cyfryzacji - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Jeśli natknąłeś się w Internecie na pornografię dziecięcą lub inne nielegalne treści, takie jak rasizm czy ksenofobia, nie ignoruj ich! Zgłoś je anonimowo. Koszt połączenia lokalnego

22. TEL. 801 14 0 0 68 POMARAŃCZOWA Linia – INFOLINIA pomocy rodzicom, których dzieci upijają się Pomarańczowa linia – Program informacyjno – konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki. (pomaranczowalinia.pl)

23. TEL. 536 004 142 lub 662 180 945 DLA ZAGROŻONYCH PRZEZ SEKTY RELIGIJNE
Telefon obsługiwany przez Dominikański Ośrodek Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, czynny we wtorki w godz. 17.00-19.00 Kontakt | Sekty (dominikanie.pl)

24. TEL. 22 484 88 01Antydepresyjny Telefon Zaufania Centrum ITAKA Kontakt - Antydepresyjny Telefon Zaufania (stopdepresji.pl)

9. Organizacje pozarządowe udzielające wsparcia osobom dotkniętym przemocą w rodzinie

Województwo Wielkopolskie

organizacje_pozarzadowe_-_2016.doc (live.com)


10. Baza podmiotów świadczących usługi dla osób i rodzin dotkniętych przemoc

baza_podmiotow_2016_0.doc (live.com)

11. Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej

Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej | Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

6. KONSULTACJE PSYCHOLOGA I WIZYTY W ŚRODOWISKU W MIEJSKIM OSRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W KALISZU

Aby skorzystać ze spotkania z psychologiem nie trzeba skierowania. Można zadzwonić, bądź przyjść do Działu Interwencji Kryzysowej ul. Graniczna 1 zapisać się na spotkanie, niektórzy klienci są kierowani przez pracowników socjalnych, bądź innych specjalistów – ale zawsze wyrażają zgodę na to spotkanie.

Podczas konsultacji indywidualnych można omówić:

- trudne sytuacje, w których znajduje się klient,

- sposoby radzenia sobie w trudnej sytuacji,

– problemy w relacji z innymi osobami – w życiu prywatnym i zawodowym,
– trudności związane z wychowywaniem
 dzieci,
– kryzysy w związku z utratą
 pracy,
– kłopoty
 w pracy,
– stany
 depresyjne,
– stres,
– żałoby, utraty kogoś bliskiego,
– relacji rodzinnych – z rodzicami, teściami, rodzeństwem itd.,
– problemów w małżeństwie,

- problemy z własnymi nałogami, lękami, nastrojem,

Spotkania odbywają się w siedzibie Działu Interwencji Kryzysowej przy ulicy Granicznej 1 wejście C. Kontakt telefoniczny 503-414-661, 503-414-654,

Konsultacje kierowane są w szczególności do:

  • dzieci będących osobami doznającymi przemocy domowej, bądź jej świadkami,

  • młodzieży ( od 13 roku życia) zarówno doznającej przemocy, jak i jej stosującej a także będącej świadkami przemocy w rodzinie,

  • osób dorosłych doznających przemocy w rodzinie,

  • osób dorosłych stosujących przemoc jako narzędzie wpływu,

  • par pozostających w konflikcie,

  • osób będących w trudnych sytuacjach,

Ponadto podejmowane są spotkania w domach osób zainteresowanych, również wspólnie z pracownikiem socjalnym bądź asystentem rodziny.

Pracownicy również podejmują interwencje w środowisku – ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla osób starszych doznających przemocy domowej.


7. KONSULTACJE ZE SPECJALISTAMI DS. PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY DOMOWEJ W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej W KALISZU


-Elżbieta Jadwiga Marczyńska tel. 506-161-247

- Izabela Abkowicz - Maszak tel. 503-414-651



8. PROGRAM ODDZIAŁYWAŃ KOREKCYJNO -EDUKACYJNYCH DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC DOMOWĄ W KALISZU

Oddziaływania korekcyjno- edukacyjne wobec osób stosujących przemoc prowadzone są bezpłatnie . Odbywają się co roku. Prowadzone są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 20 czerwca 2023. w sprawie programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową Programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc domową. - Dz.U.2023.1163 - OpenLEX

Oddziaływania mają na celu:

1) zmianę przekonań odbiorców programów korekcyjno-edukacyjnych dotyczących stosowania przemocy domowej;

2) powstrzymanie osoby stosującej przemoc domową przed dalszym stosowaniem przemocy; 3) rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia, w tym bardziej efektywne radzenie sobie z emocjami, w tym złością lub poczuciem krzywdy w sytuacjach trudnych;

4) zmniejszenie przez uczestników programu skali zachowań opartych na sile i przemocy;

5) wzrost świadomości na temat zjawiska przemocy domowej i konsekwencji jej stosowania; 6) poszerzenie katalogu zachowań osób stosujących przemoc domową o zachowania alternatywne do krzywdzących w celu budowania relacji interpersonalnych opartych na poszanowaniu domowników i postawie partnerskiej;

7) kształtowanie umiejętności w zakresie wychowania dzieci bez użycia przemocy domowej;

8) uznanie przez osobę stosującą przemoc domową swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy;

9) uzyskanie informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych

Kto może skorzystać?

Warunkiem uczestnictwa w programie jest podpisanie przez klienta kontraktu, który ustala zasady uczestnictwa w programie i jego ukończenia. Poprzez uczestnika programu rozumie się osobę, która podpisała kontrakt. Warunkiem ukończenia programu jest uczestniczenie w co najmniej 75% godzin zegarowych zajęć w danej edycji programu (zarówno grupowych, jak i indywidualnych przypadających na danego uczestnika). Frekwencja dla danego uczestnika jest obliczana w odniesieniu do całkowitej liczby godzin w ramach danej edycji programu niezależnie od momentu dołączenia tego uczestnika do programu. W przypadku programów całorocznych, frekwencja obliczana jest indywidualnie w stosunku do danego uczestnika

  • Mężczyźni lub kobiety, którzy zgłosili się dobrowolnie, chcą zmienić zachowanie i postawę wobec członków swojej rodziny. Chcą kształtować pozytywne wzorce relacji rodzinnych, bez agresji i przemocy

  • Osoby wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, objęci procedurą „Niebieskie Karty”, skierowani przez instytucje (MOPS, KMP, poradnie, stowarzyszenia), członków Zespołu Interdyscyplinarnego lub grup roboczych

  • Osoby, które uczestnicz ą w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, dla których oddziaływania korekcyjno – edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie terapii,

  • Osoby skazane, za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, odbywające karę pozbawienia wolności w zakładach karnych albo wobec których sąd warunkowo zwiesił wykonywanie kary, zobowiazał je do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych,

  • Przebieg i efekty oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc domową objęte są działaniami monitorującymi i ewaluacyjnymi prowadzonymi przez powiat lub podmioty, którym powiat zlecił realizację prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych oraz wojewodę, a wyniki tych działań są wykorzystywane w pracach nad doskonaleniem i upowszechnianiem dalszych metod oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych. Po zakończeniu programu należy prowadzić monitoring i ewaluację jego efektów, przez okres do 3 lat po zakończeniu programu, zgodnie z zapisami punktu 3.3.7. RPPPD. O sposobie i trybie prowadzenia monitoringu decyduje powiat lub realizator programu, będąc jednocześnie odpowiedzialnym za udokumentowanie podejmowania ww. działań .

Edycja programu obejmuje zajęcia grupowe oraz indywidualne.

Rekrutacja do programu

Rekrutacja: Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt z trenerami :

- Izabelą Abkowicz - Maszak tel. 503-414-651

-Elżbietą Jadwigą Marczyńską tel. 506-161-247

9. NIEBIESKA KARTA I ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY

Do zadań zespołu interdyscyplinarnego należy tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3–5, w szczególności przez:

1) diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym;

2) inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej i powierzanie ich wykonania właściwym podmiotom;

3) inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;

4) opracowanie projektu gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej;

5) rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym;

6) powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych i bieżące monitorowanie realizowanych przez nie zadań;

7) monitorowanie procedury „Niebieskie Karty”;

8) przekazywanie informacji, o której mowa w art. 9e ust. 3, oraz dokumentacji, o której mowa w art. 9c ust. 5a;

9) kierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową;

10) składanie, na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej, zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2151, 2311, 2581 i 2600 oraz z 2023 r. poz. 289 i 535).


1. Procedura „Niebieskie Karty”

Z procedurą „Niebieskie Karty” nierozerwalnie związana jest działalność Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup DIAGNOSTYCZNO - POMOCOWYCH. Zespół Interdyscyplinarny to grupa specjalistów prezentujących różne dziedziny, współpracujących ze sobą w celu budowania lokalnego systemu wsparcia dla rodziny zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz zsynchronizowania i wypracowania standardów współpracy przedstawicieli różnych grup zawodowych i społecznych pracujących i zajmujących się problematyką przemocy.

W celu dokonania diagnozy i oceny sytuacji w związku ze zgłoszonym podejrzeniem wystąpienia przemocy domowej, a także realizacji zadań, o których mowa w art. 9b ust. 8 ustawy, powołuje się grupę diagnostyczno-pomocową w skład której wchodzi pracownik socjalny i dzielnicowy. W sprawach żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową stosujących przemoc domową w skład grupy diagnostyczno-pomocowej wchodzi także żołnierz Żandarmerii Wojskowej. W sprawach osób stosujących przemoc domową, pozostających pod dozorem lub nadzorem kuratora sądowego, w skład grupy diagnostyczno-pomocowej wchodzi także zawodowy kurator sądowy lub wskazany przez kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej społeczny kurator sądowy. Skład grup diagnostyczno pomocowych może zmieniać się w zależności od bieżącej sytuacji rodziny, potrzeb i działań. Grupę diagnostyczno-pomocową powołuje zespół interdyscyplinarny niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia otrzymania zgłoszenia o podejrzeniu wystąpienia przemocy domowej

2. Zadania grup diagnostyczno – pomocowych


Do zadań grup diagnostyczno-pomocowych należy w szczególności:

1) dokonanie, na podstawie procedury „Niebieskie Karty”, oceny sytuacji domowej osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;

2) realizacja procedury „Niebieskie Karty” w przypadku potwierdzenia podejrzenia wystąpienia przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia;

3) zawiadomienie osoby podejrzanej o stosowanie przemocy domowej o wszczęciu procedury „Niebieskie Karty” pod jej nieobecność;

4) realizacja działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;

5) występowanie do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o skierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programach korekcyjno--edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową albo w programach psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową;

6) występowanie do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń;

7) monitorowanie sytuacji osób doznających przemocy domowej, a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury „Niebieskie Karty”;

8) zakończenie procedury „Niebieskie Karty”;

9) dokumentowanie podejmowanych działań, stanowiących podstawę:

a) uznania braku zasadności wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”,

b) wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”;

Kiedy jest wszczynana procedura „Niebieskie Karty”?

Wszczęcie procedury następuje z chwilą wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A” w przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy domowej lub zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej.

2. Formularz wypełniają osoby będące przedstawicielami podmiotów wymienionych w art. 9a

ust. 11–11d ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej, zwanej dalej „ustawą”.

3. Procedurą są obejmowane osoby wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy.

4. W formularzu „Niebieska Karta – A” wskazuje się wszystkie osoby doznające przemocy domowej i wszystkie osoby

stosujące przemoc domową.

5. Wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” następuje w obecności pełnoletniej osoby doznającej przemocy domowej.

6. Jeżeli wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” nie jest możliwe z powodu nieobecności pełnoletniej osoby doznającej przemocy domowej, jej stanu zdrowia lub ze względu na zagrożenie jej życia lub zdrowia, wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” następuje niezwłocznie po nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z tą osobą lub po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej jego wypełnienie.

Jakie dokumenty są wypełniane w trakcie rozpoczęcia i prowadzenia procedury Niebieskie Karty?

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (infor.pl)

10. ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY W KALISZU

Zespół Interdyscyplinarny działa na mocy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz towarzyszących jej regulacji prawa miejscowego. Podstawowym zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego w Kaliszu jest realizacja działań określonych w na lata 2021- 2025 Uchwala XLVI/629/2021 (bip.kalisz.pl) a także integrowanie i koordynowanie działań podmiotów działających na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej, oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Zadania te są wykonywane w szczególności przez:

  • inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc domową,

  • dokonywanie diagnozy problemu przemocy domowej,

  • inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą ,

  • podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą domową mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,

  • rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym.

Zespół Interdyscyplinarny w Kaliszu został powołany Zarządzeniem nr 741/2023 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 30 listopada 2023r. https://bip.kalisz.pl/ogloszenia/zarz/741zarz2023.pdf W skład Zespołu Interdyscyplinarnego w 2023r. Zostało powołanych 26 osób. Obecnie w skład Zespołu to przedstawiciele różnych instytucji (m. in. policji, pomocy społecznej, oświaty, służby zdrowia, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych).

Przewodniczącym Zespołu Interdyscyplinarnego w Kaliszu jest Izabela Abkowicz- Maszak - Kierownik Działu Interwencji Kryzysowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu. Siedziba Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego w Kalisz  mieści się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu, ul. Graniczna 1., wejście C, I p. tel. 503-414-651, adres e-mail: mops.dik.zi@gmail.com lub mops.dik@mops-kalisz.pl.

Obsługę organizacyjno - techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego W Kaliszu zapewnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu. W strukturach Ośrodka funkcjonuje Dział Interwencji Kryzysowej, do którego obowiązków należy realizowanie zadań objętych ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej .

Akty prawne dotyczące Zespołu Interdyscyplinarnego w Kaliszu