Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Aktywni Seniorzy zwiedzili Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu

Dodano przez MOPS Kalisz, 2018-08-03 14:35:00

Osoby starsze uczestniczące w grupie Aktywny Senior w Klubie Integracji Społecznej zwiedziły kolejną Samorządową Instytucję Kultury Województwa Wielkopolskiego tj. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.
Kaliskie muzeum - prezentuje zbiory z zakresu archeologii, etnografii, historii i sztuki
W siedzibie głównej mieszczą się eksponaty związane z historią Kalisza – najstarszego miasta w Polsce. Wystawy stałe przedstawiają dzieje Kalisza i okolic. Wystawa jest ekspozycją historyczną "Z dziejów Kalisza", podzieloną na kilka części, zatytułowanych:
- "Miasto książęce i królewskie",
- "Pod obcym panowaniem",
- "Lata międzywojenne" ,
- "II wojna światowa".
W muzeum Ziemi Kaliskiej odrębne miejsce poświęcono kwestii współistnienia w Kaliszu wielu wyznań religijnych - znalazły się tu pamiątki z kościołów katolickiego i ewangelickiego oraz judaika.
 Zgromadzone w muzeum zbiory rzemiosła artystycznego zawierają m.in. kolekcję XIX-wiecznych sreber. Kolekcja malarstwa oprócz portretów sarmackich i mieszczańskich zawiera także dzieła współczesnych twórców kaliskich.
W muzeum można zobaczyć także wystroje wnętrz mieszkań i sprzęt z jakiego dawniej korzystali Kaliszanie.
 
 Grupa Aktywnych Seniorów obejrzała eksponaty z dużym zainteresowaniem. Niektóre osoby rozpoznawały na zdjęciach swoich bliskich, sąsiadów, przyjaciół, rodziny – były chwile wzruszeń i radości.