Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Choroba Alzheimera - tematem spotkania w Klubie Integracji Społecznej

Dodano przez MOPS Kalisz, 2018-01-25 11:49:42

W dniu 17 stycznia 2018r uczestnicy grupy wsparcia dla opiekunów faktycznych osób niepełnosprawnych oraz osoby starsze z grupy Aktywny Senior uczestniczyły Klubie Integracji Społecznej w edukacyjnym seansie filmowym. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć film pt. "Pamiętnik".
Film opowiada historię miłości - codziennie czytaną przez pensjonariusza domu pomocy społecznej starszej kobiecie, chorej na Alzheimera. Tym pensjonariuszem jest mąż kobiety, którego ona nie poznaje. Kobieta niczego ze swojej młodości nie pamięta. Cierpliwość i systematyczność w odczytywaniu kolejnych rozdziałów jej osobistego pamiętnika, sprawia, że pamięć chorej wymusza przywołanie wspomnień.
Film pozostawił duże wrażenie na odbiorcach.
Celem projekcji filmu "Pamiętnik" była rozmowa edukacyjna i wymiana doświadczeń członków grupy na temat:
-opieki nad osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera.
-potrzeby społecznej tolerancji choroby oraz
-znaczenia wsparcia rodziny i roli opiekuna faktycznego w przebiegu choroby.
Choroba Alzheimera dotyka bowiem całą rodzinę. Najbardziej jednak tych, którzy sprawują codzienną opiekę nad bezradnym chorym. Większość osób chorych przebywa w domu i staję się osobą zależną od opiekunów. Na Alzheimera chorują najczęściej osoby starsze, dlatego tak często choroba wiązana jest z mniejszą sprawnością umysłową z powodu wieku.
Proces choroby prowadzi do kłopotów z mową, pamięcią czy myśleniem. Alzheimer - to dolegliwość, która rozwija się bardzo powoli i powoduje problemy w życiu codziennym. Jeśli człowiek jest sam, wówczas ma ograniczoną możliwości mówienia, uwagi, koncentracji. Stąd tak ważne jest aktywne życe intelektualne, a przede wszystkim utrzymywanie kontaktów towarzyskich i społeczna akceptacja choroby Alzheimera.