Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Edukacyjny i kulturalny marzec Seniorów

Dodano przez MOPS Kalisz, 2017-04-03 10:20:31

Klub Integracji Społecznej w miesiącu marcu zachęcał osoby starsze do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz umożliwił seniorom spędzenie wolnego czasu w sposób miły, kreatywny i edukacyjny.

W dniu 07 marca 2017 r. starsze panie korzystające z pomocy MOPS uczestniczące w grupie wsparcia Aktywny Senior z okazji Dnia Kobiet skorzystały z zaproszenia Klubu Komoda na występ pt. ''Kobiety w literaturze, historii i filmie''. Przedstawienie przygotowane zostało przez skazanych z grupy teatralnej EPIZOD z Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. Współorganizatorem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu.

Natomiast 14 marca Aktywni Seniorzy w kaliskim kinie Centrum obejrzeli film pt.”Zerwany kłos”. a w dniu 28 marca osoby starsze uczestniczyły w edukacyjnym seansie filmowym w Klubie Integracji Społecznej, gdzie wyświetlono film pt. „Podaj dalej”. Film przysporzył wiele wrażeń i wzruszeń. Opowiada on prostą, historię o szlachetnym przesłaniu: ”pomagaj innym, a świat będzie lepszy”. Prawdę tę odkrywa pod wpływem swojego nauczyciela nauk społecznych 11-letni syn alkoholiczki porzuconej przez męża. Chłopiec wpada na pomysł ulepszania świata polegającym na tym, że każda osoba, która otrzyma pomc ma odwdzięczyć się udzieleniem pomocy trzem kolejnym osobom.

Jest to film głęboko poruszający, przedstawiający aktualne problemy społeczne, (m. in. : alkoholizm, narkomanię, przemoc w rodzinie i w szkole, niedostosowanie społeczne, trudności wychowawcze w rodzinie niepełnej, bezdomność, przestępczość ), których często społeczeństwo nie dostrzega. Film przedstawia propozycję "naprawy" zła, które otacza nas każdego dnia, a na które często nie reagujemy.

Film nie pozostawił nikogo z obecnych Seniorów obojętnym. Wszyscy dzielili się swoimi wrażeniami i zgodnie stwierdzili, że warto było zobaczyć "Podaj dalej". W ożywionej filmowymi wrażeniami dyskusjii seniorzy – którzy sami mają wiele własnych życiowych doświadczeń - oceniali "czy jedna idea może zmienić świat?". Opini o filmie i wartosciowych wniosków było wiele.

Film jest inspiracją dla innych. Jest przykładem na to, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas samych zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi. Pomaganie innym sprawia, że każdy czuje się lepszy, bardziej wartościowy. Pomoc innym nadaje życiu głębszy sens. .

Pomagając bezinteresownie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat.