Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Kaliscy Seniorzy zwiedzili Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Dodano przez MOPS Kalisz, 2016-07-13 14:47:06

Osoby starsze, objęte pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu zostały zaproszone do zwiedzenia Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

W muzeum znajduje się wiele eksponatów dotyczących rozwoju europejskiego przemysłu: maszyny parowe, krosna, maszyny drukarskie, przędzalnicze, szwalnicze, hafciarskie, koronkarskie, formy do odlewania wyrobów ceramicznych, przyrządy laboratoryjne oraz maszyny biurowe i urządzenia gospodarstwa domowego.

Osobnym rodzajem ciekawych eksponatów jest kolekcja koronek i haftów, tkaniny jedwabnej, pluszu i aksamitu, dzianin, zabytkowych i współczesnych tkanin.

W zbiorach muzeum znajduje się także ornat i stuła papieża Jana Pawła II z 1997 roku.

Muzeum eksponuje także fortepiany i pianina wyprodukowane w latach 1820–1939 w polskich fabrykach instrumentów muzycznych z Kalisza Warszawy, Radomia, Łodzi, Krakowa. Kolekcja prezentuje nie tylko ewolucje formy zewnętrznej ale i rozwój zdobnictwa instrumentów

Największe jednak wrażenie na Seniorach wywarła kolekcja fortepianów i pianin z kaliskiej fabryki CALISIA z Kalisza.

Ekspozycja Fortepianów i pianin obrazuje wkład polskich producentów tych instrumentów w ogólną kulturę muzyczną, na temat której wśród naszych Seniorów rozgorzała ciekawa dyskusja z sentymentem w tle.

Po zwiedzeniu muzeum, podopieczni MOPS przy kawie i ciastku dzielili się między sobą swoimi doznaniami i wzruszeniami z wizyty w Muzeum w Opatówku. Z nostalgią wspominali dawne kaliskie fabryki i ich wyroby…