Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

KINO DLA SENIORA

Dodano przez MOPS Kalisz, 2017-01-24 09:21:14

 W dniu 17 stycznia 2017r osoby starsze, korzystające z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu, podczas kolejnego spotkania uczestników programu „Aktywny Senior” miały okazję obejrzeć w Klubie Integracji Społecznej francuski film pt. "Nietykalni"


 Celem projekcji filmu było uczestnictwo w edukacyjnej służbie szerzenia tolerancji wobec osób niepełnosprawnych, wymagających pomocy osób drugich oraz osób o niskim statusie społecznym, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, emigrantów, osób o innym kolorze skóry oraz mniejszości etnicznych.


 Film pt. „Nietykalni” to opowieść o życiu, o niepełnosprawności, o bezrobociu, problemach rodzinnych, skłonnościach do używek i niedostosowaniu społecznemu spowodowanemu nieprzestrzeganiem prawa. Film ten, to jednocześnie lekcja na temat przyjaźni, szczęścia, miłości, radości życia, możliwościach przezwyciężania własnych trudności życiowych, zmiany stylu życia i perspektywie spełniania własnych marzeń.


 „Nietykalni” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia znajomości sparaliżowanego milionera z wyższych sfer oraz młodego ciemnoskórego chłopaka z biednej dzielnicy, z paryskich bloków, korzystającego z pomocy społecznej.


 Cała historia zaczyna się kiedy młody człowiek o imieniu Driss wychodzi z więzienia i stara się o prawo do zasiłku. Aby go uzyskać, musi odwiedzić kilku potencjalnych pracodawców, od których dostanie zaświadczenie, że starał się o pracę. Jest zmuszony stawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Los rzuca go do bogatego, sparaliżowanego człowieka poszukującego stałego asystenta osoby niepełnosprawnej. Mężczyzna wymagający pomocy innych, mający dość sztucznej litości i wymuszonej uprzejmości dotychczasowych opiekunów przyjmuje naturalnego, nieukrywającego swoich wad i życiowych problemów Drissa. Początkowe trudności szybko zostają przełamane, a obaj mężczyźni przechodzą przemianę, która zaważy na ich dalszym życiu.


 Bohaterów filmu różni wszystko: wiek, status społeczny, sytuacja materialna, wykształcenie, sposób odbierania świata. Chłopak jest młody, tryskający zdrowiem i optymizmem, ale z bagażem życiowych doświadczeń. Milioner ma wszystko, ale patrzy na świat z pozycji wózka inwalidzkiego.  Jeden ma dokładnie to, czego brakuje drugiemu. To właśnie zestawienie ze sobą tych dwóch skrajności sprawia, ze są nietykalni.


 Philippe odzyskuje radość i sens życia, dostrzega, że świat osoby niepełnosprawnej również może wyglądać pięknie. Widzi swoją sytuację z zupełnie innej perspektywy i wyzbywa się psychicznych zahamowań. Otwiera się na nowe, lepsze relacje z otoczeniem. Jednocześnie pokazuje swojemu opiekunowi świat, do tej pory niedostępny dla niego. Dla młodego chłopaka, żyjącego na zasiłku najważniejsze jest to, że uwierzył w szansę odmiany swojego losu i wyrwania się z niedostosowanego społecznie środowiska. Driss ma okazję zasmakować dostatniego życia, dokształcić się kulturalnie, zdobyć cenną lekcję dorastania. Ze złodziejaszka zamienia się w rozsądnego mężczyznę. ..

Po projekcji filmu seniorzy w ożywionej dyskusji dzielili się swoimi wrażeniami.

Zgodnie wyrażali opinię, że "Nietykalni" to film o wymiernych efektach integracji, empatii i przyjaźni, tej prawdziwej, gdzie jedna strona coś zyskuje od drugiej, pozostając nadal sobą. Wydawałoby się niemożliwe, że tak różne osoby mogą zbudować wzajemne bliskie relacje między sobą. Film pozostawił w odbiorcach duże wrażenie, że opiekuna i pacjenta połączyć może autentyczna przyjaźń i przekonanie, że każdy człowiek zasługuje na to, aby dać mu szansę na zmianę własnego losu na lepszy…