Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Kolejne dni z akcją „Make Love Not Przemoc”

Dodano przez MOPS Kalisz, 2021-11-29 09:05:23

    Przemoc w rodzinie to najbardziej powszechna forma przemocy wobec kobiet w Polsce. Z danych wynika, że około 90% dorosłych ofiar przemocy w rodzinie to kobiety. Szacuje się, że w Polsce wskutek przemocy ze strony osoby najbliższej śmierć ponosi około 400 kobiet rocznie.
Czy wiesz, że Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie IPZ „Niebieska Linia” prowadzi Czarną Księgę Ofiar Przemocy Domowej 2021?
Więcej o projekcie dowiesz się tutaj: https://www.niebieskalinia.pl/czarna-ksiega-ofiar-przemocy-domowej-2021

    W 2020 roku Fundacja PCPS udzieliła porad 527 osobom doświadczającym przemocy i 297 osobom stosującym przemoc, a 193 osoby doświadczające przemocy oraz 177 osób stosujących przemoc zyskały tam pomoc terapeutyczną.
Jeśli jesteś z Wielkopolski i doświadczasz przemocy, zajrzyj na stronę https://bit.ly/3maBMSH . Znajdziesz tu kontakty do miejsc i instytucji, w których możesz uzyskać pomoc.
Jeżeli jesteś z Kalisza zadzwoń do Działu Interwencji Kryzysowej w Kaliszu tel. 503-414-661.    Polska Deklaracja w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie proklamowana została na II Ogólnopolskiej konferencji przeciw przemocy w rodzinie, zorganizowanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 1995 roku. Pomimo tego, że ma już 26 lat, nie straciła nic na aktualności, a siedem zasad etycznych, które przedstawia, mają uniwersalny i ponadczasowy charakter:
 1. Każdy człowiek ma prawo do życia w środowisku rodzinnym wolnym od  przemocy, która jest naruszeniem praw i dóbr osobistych
 2. Człowiek doświadczający przemocy nie może być za nią obwiniany
 3. Dzieci i młodzież mają prawo do wzrastania w bezpiecznym środowisku wolnym od przemocy, a obowiązkiem dorosłych jest im to zapewnić
 4. Każdy człowiek doświadczający przemocy ma prawo do pomocy prawnej, socjalnej, psychologicznej i medycznej, bez naruszania jego godności osobistej
 5. Każdy człowiek ma prawo do wiedzy potrzebnej do radzenia sobie z przemocą
 6. Każdy człowiek ma prawo do przeciwdziałania przemocy w rodzinie
 7. Każdy człowiek ma obowiązek udzielania pomocy ofiarom przemocy w rodzinie
 
Jest wiele instytucji i organizacji, które oferują wsparcie w sytuacji przemocy w Wielkopolsce. Możesz także otrzymać dokładne instrukcje, co możesz zrobić.
Zajrzyj na stronę Wielkopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie www.przemoc.edu.pl