Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

MAGlA ŚWIĄT

Dodano przez MOPS Kalisz, 2016-12-09 14:58:57

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, w którym bardziej niż kiedykolwiek odczuwamy potrzebę bycia wśród bliskich. Niestety nie każdy ma możliwość spędzenia Świąt w gronie rodzinnym. Szczególną grupą ludzi pozbawionych towarzystwa najbliższych, na którą zwraca szczególną uwagę Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu Eugenia Jahura są osoby w wieku podeszłym, często niepełnosprawne, wymagające troski i pomocy. Dla tej grupy społeczeństwa Święta to czas kiedy samotność najmocniej doskwiera. Dlatego tak bardzo ważnym jest zainteresowanie społeczeństwa losem osób starszych, samotnych, żyjących w naszym otoczeniu. Czasami drobny , życzliwy świąteczny gest może tak wiele znaczyć, tak wiele zdziałać....

 Prawdziwa magia Świąt Bożego Narodzenia zaczyna się wtedy gdy można podzielić się radością Świąt z innymi.

w Klubie Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu staramy się stworzyć osobom starszym, samotnym, wymagającym wsparcia namiastkę rodzinnej atmosfery. Stąd w przedświątecznym klimacie przy okazji MIKOŁAJEK osoby starsze, uczestniczące w projekcie Aktywny Senior ponownie spotkały się w Klubie Integracji Społecznej, aby wspólnie spędzić czas.

Seniorzy mieli okazję porozmawiać z psychologiem na temat sposobów przezwyciężania smutku, radzenia sobie z poczuciem osamotnienia, zwalczania depresji. Dyskutowano na temat możliwości dostrzegania radości i odkrywania własnych pasji.

 Osoby starsze dzieliły się swoimi wspomnieniami, pielęgnowanymi tradycjami i obyczajami świątecznymi, wymieniały kulinarne przepisy świątecznych potraw. Największą jednak atrakcją „Mikołajkowego spotkania Seniorów” było własnoręczne, wspólne przygotowanie świątecznych pierników, ciastek – gwiazdek betlejemskich, które są specjalnością Pani Henryki oraz faworków według przepisu Babci Ani. W zdolnościach kulinarnych Seniorów niesamowitą zdolnością jest sztuka sporządzania przysmaków z najprostszych i tanich produktów spożywczych oraz technologiczne, wypróbowane receptury.

Niepowtarzalny smak wypieczonych z wielką starannością i pięknie ozdobionych Bożonarodzeniowych ciasteczek wprowadził wszystkich uczestników spotkania w świąteczny nastrój.

Na zakończenie jedna z Seniorek - Pani Bogumiła wystąpiła w roli Mikołaja i obdarowała innych uczestników przedświątecznego spotkania własnoręcznie wydzierganymi na szydełku choinkowymi ozdobami – śnieżnobiałymi aniołkami.