Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

„#MakeLoveNotPrzemoc” – ósmy dzień Akcji przeciw przemocy w Wielkopolsce

Dodano przez MOPS Kalisz, 2021-12-02 11:43:22

Celem światowej akcji jest podnoszenie świadomości dotyczącej przemocy ze względu na płeć i sposobów jej przeciwdziałania, a także informowanie o formach udzielanego wsparcia w sytuacji przemocy na poziomie lokalnym oraz krajowym. Wielkopolska kampania – podobnie jak w ubiegłym roku – jest zorientowana na rozpowszechnianie informacji o formach udzielanego wsparcia w sytuacji przemocy na poziomie regionalnym.


Podczas ubiegłorocznej wielkopolskiej akcji „Make love not przemoc” niemal 18 tysięcy osób po raz pierwszy zajrzało na stronę wielkopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej i dowiedziało się stamtąd, czym jest przemoc, co robić w sytuacji zagrożenia przemocą, jak się zachować jako świadek przemocy, a także – co najważniejsze – gdzie uzyskać pomoc w Wielkopolsce – mówi Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Organizowane w tym czasie webinaria i rozmowy obejrzały tysiące osób, które zadawały pytania i uczestniczyły w dyskusjach online. To nas utwierdza w przekonaniu, że ta kampania jest bardzo potrzebna, bo problem przemocy jest powszechny i dotyka wielu osób. Najważniejsze jest to, aby dotrzeć z informacją o tym, jak i gdzie szukać pomocy, do jak największej liczby osób, które mogą jej potrzebować.


Warto zastanowić się, dlaczego osoby, w tym głównie kobiety, doznające przemocy w rodzinie, nie szukają pomocy. Odpowiedzi dotyczą wielu aspektów:
 • Odczuwają lęk przed zemstą ze strony partnera. Kobieta może być zastraszona przez partnera, który grozi jej śmiercią lub śmiercią jej dzieci, jeśli prawda o przemocy wyjdzie na jaw.
 • Odczuwają wstyd i upokorzenie. Kobieta może być przekonana, że przemoc dotyczy tylko jej osoby, inni zaś nie mają takich kłopotów. Kobieta czuje się winna, może myśleć, że gdyby była lepsza, ataki agresji nie występowałyby. Kobieta może myśleć, że nie zasługuje na żadną pomoc. Kobieta ma przekonanie, że zasłużyła na swój los.
 • Są zależne finansowo do partnera. Kobieta jest uzależniona od partnera, który jest jedynym żywicielem rodziny. Kobieta może być przekonana, że nie będzie w stanie sama utrzymywać dzieci.
 • Posiadają przekonania utrudniające rozwiązania. Kobieta wierzy, że w każdym małżeństwie istnieje przemoc. Kobieta wierzy, że skutki przemocy są zbyt małe, by komukolwiek o tym mówić. Kobieta ma nadzieję, że przemoc była incydentalna, a sam partner zmieni się na lepsze. Kobieta uważa, że przemoc jest sprawą rodzinną i nie można liczyć na pomoc z zewnątrz.
 • Utraciły wiarę w pomoc. Kobieta mogła szukać pomocy, ale okazała się ona mało skuteczna. Osoby, do których zwracała się bagatelizowały problem, usprawiedliwiały sprawcę, przerzucały na nią odpowiedzialność.
 • Nie chcą złamać tradycji kulturowo-religijnych. Kobieta chce utrzymać małżeństwo nawet za cenę cierpienia, ze względu na wartości religijne lub tradycje kulturowe.

Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy
naciśnij ten link http://przemoc.edu.pl/przemoc/osoba-doznajaca-przemocy/

Jeśli mieszkasz w Kaliszu zgłoś się do Działu Interwencji Kryzysowej przy ul. Granicznej 1, telefon całodobowy 503-414-661.

Jeśli mieszkasz w Wielkopolsce, zapamiętaj te numery. Zajrzyj na stronę https://bit.ly/3maBMSH Znajdziesz tu kontakty do miejsc i instytucji, w których możesz uzyskać pomoc i wsparcie w swojej gminie i powiecie.

Źródło: www.przemoc.pl

#MakeLoveNotPrzemoc #16DniPrzeciwPrzemocyzeWzględuNaPłeć #ROPS16Dni #SWW16Dni #Wielkopolskaprzeciwprzemocywobeckobiet #Wielkopolska16Dni
Sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego