Międzynarodowa Kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć
Dodano przez MOPS Kalisz, 2023-11-22 07:43:39
Międzynarodowa Kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć
W 2023 roku hasło akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć brzmi:
UNiTE! Invest to Prevent Violence against Women & Girls- czyli: "Inwestuj, aby zapobiegać przemocy wobec kobiet i dziewcząt"
Zarządzana przez UN Women inicjatywa UNITE wzywa rządy, społeczeństwo obywatelskie, organizacje działające na rzecz kobiet, młodzież, sektor prywatny, media i system ONZ do połączenia sił w celu zajęcia się globalną pandemią przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Hasło podkreśla znaczenie inwestycji w zapobieganie przemocy i wspieranie ofiar.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu przyłącza się do globalnego ruchu w ramach kampanii #NoExcuse: Act to End Violence against Women and Girls #16Days, czyli: Bez wymówek: Działaj na rzecz zakończenia przemocy wobec kobiet i dziewcząt), nawołując do podejmowania różnych działań w celu zapobiegania przemocy wobec kobiet.
Działania w ramach Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć w 2022 roku były kontynuacją tematu Zakończmy kobietobójstwo (ang. end femicide), zwracając szczególną uwagę na te grupy kobiet, które są narażone na przemoc i zabójstwa
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ wraz z ekspertkami i ekspertami opracowali Raport „Teraz koniec z Tobą Czarna Księga Ofiar Przemocy Domowej w Polsce 2021” . Dokument ten uwzględnia nie tylko bezpośrednie zabójstwa, lecz również i samobójstwa oraz niewyjaśnione zaginięcia w rodzinach, w których to wcześniej dochodziło do przemocy. Centrum Praw Kobiet, szacuje, że kilkaset kobiet rocznie, nawet ok. 500 kobiet, ginie w Polsce w związku z przemocą domową: są zabijane, tracą życie w wyniku pobicia ze skutkiem śmiertelnym, popełniają samobójstwa.
Przemocą domową dotknięte są również kobiety z niepełnosprawnościami. Częściej, niż kobiety zdrowe, spotykają się z przemocą i dyskryminacją, a ich dostęp do wsparcia i ochrony jest często ograniczony wieloma instytucjonalnymi barierami. Brakuje dostępnych informacji – w wersjach audio, w języku migowym, brak tłumaczy języka migowego, brak treści łatwych do zrozumienia, instytucje mają bariery architektoniczne np. obiekty policji, schroniska, brakuje dostępnej pomocy prawnej i psychologicznej. Kobiety z niepełnosprawnościami są bezbronne, potrzebują szczególnej pomocy i wsparcia. Według badań Parlamentu Europejskiego prawie 80% z nich doświadcza, bądź doświadczyło przemocy, a prawdopodobieństwo doświadczenia przemocy seksualnej w porównaniu do reszty kobiet wzrasta w tej grupie czterokrotnie.
Kobiety z niepełnosprawnościami doświadczają przemocy nie tylko w domu, ale i w miejscach publicznych. Są na nią narażone na ulicy, w pracy, w szpitalach, przychodniach, urzędach, domach pomocy społecznej. Sprawcami/sprawczyniami są członkowie rodziny, partnerzy, przyjaciele/ przyjaciółki oraz opiekunowie/opiekunki, wspierające je w codziennym funkcjonowaniu w instytucjach pomocowych.
Należy opracować skuteczne narzędzia prewencji pierwotnej i zwiększania bezpieczeństwa dziewcząt i kobiet. Przekazywać im wiedzę i narzędzia na temat praw i możliwości ich obrony poprzez m. in. zajęcia z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony, to jedne ze skuteczniejszych działań, w powstrzymywaniu epidemii przemocy. Konieczne są także działania skierowane do potencjalnych sprawców – czyli w związku ze sposobem wychowania – przede wszystkim chłopców i mężczyzn.
Koncentrujmy nasze wysiłki przez cały rok od 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć do 365 dni aktywizmu, aby promować prawa człowieka = prawa kobiet.