Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Nordic Walking formą rekreacji Seniorów

Dodano przez MOPS Kalisz, 2017-09-11 10:18:52

 Na kolejne spotkanie w ramach projektu socjalnego pn. „Jestem zdrowy, bo wiem...”, Elżbieta Wieszczeczyńska – pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu zaprosiła osoby starsze do Leśnego Centrum Edukacyjnego w Winiarach. Celem spotkania było promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.

 Seniorzy mieszkający w mieście mogą spacerować po mniej ruchliwych ulicach miasta Kalisza czy alejkach w parku. Jednak wyjazd poza miasto na łono natury nie zawsze jest dla nich możliwy.
 Uczestnicy projektu w Lesie Winiarskim mieli okazję nie tylko posłuchać ciszy albo śpiewu ptaków, ale przede wszystkim mieli okazję do miłego, aktywnego spędzenia czasu we własnym gronie.
 Początkowo uczestnicy projektu nie byli chętni do aktywności fizycznej, jednak po edukacyjnej pierwszej części spotkania i wysłuchaniu argumentów nt. korzyści ruchu na świeżym powietrzu szybko zmienili zdanie.
 Z powodu niedostatku ruchu wiele osób po sześćdziesiątym roku życia cierpi na bóle kręgosłupa . Z wiekiem dolegliwości te mogą narastać, dlatego właśnie warto być aktywnym, warto ćwiczyć i przekonywać innych do zmiany trybu życia, zanim nastąpi niedołężna starość.
 Jeśli tylko starszy człowiek nie cierpi na jakieś poważne schorzenie, może np. zacząć uprawiać nordic walking, który nawet lekarze coraz częściej zalecają swoim pacjentom po przebytych zawałach, przy chorobach układu krążenia lub chorym na cukrzycę.
 Nordic Walking to forma rekreacji, znajdująca coraz szersze zastosowanie i uznanie nawet w rehabilitacji. Jest jedną z nielicznych, bezpiecznych i łatwych do opanowania form aktywności, która przynosi ogromne korzyści dla zdrowia i sprawności fizycznej.
 Pierwszy kontakt Seniorów z nordic walking podczas spotkania w Lesie Winiarskim, okazał się tak bardzo przyjemny i atrakcyjny. Podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu poprosili o kolejne takie aktywne spotkania.
 Uczestnikom projektu Elżbieta Wieszczeczyńska zaproponowała więc nową formę poprawy kondycji fizycznej poprzez pływanie. Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się na basenie.

 Osoby starsze, często samotne, biorące udział w projekcie wyrażały ogromne zadowolenie ze spotkania w Lesie Winiarskim, które było nie tylko okazją do poznania nordic walking, do rekreacji, wypoczynku, edukacji, ale również do integracji uczestników i miłego spędzenia czasu. Spotkanie to pozwoliło także Seniorom poznać nowe miejsce, będące atrakcją turystyczną miasta Kalisza. Leśne Centrum Edukacyjne w Winiarach bowiem to obszar około 2 ha ogrodzonego, przyjaźnie zagospodarowanego lasu. Można tu spacerując po ścieżkach edukacyjnych dowiedzieć się interesujących rzeczy o lesie, jego mieszkańcach i roślinności.