Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Praca z uzależnionymi i współuzależnionymi kobietami w Klubie Integracji Społecznej

Dodano przez MOPS Kalisz, 2017-11-08 14:55:47

W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost odsetek kobiet pijących w sposób szkodliwy dla zdrowia oraz kobiet, u których można stwierdzić wyraźne objawy uzależnienia. Jedną z kluczowych kwestii jest to, iż kobiety pijące szkodliwie i uzależnione od alkoholu szybciej doznają szkód somatycznych (min. zmiany patologiczne w wątrobie) i psychicznych (stany depresyjne, lękowe) niż mężczyźni. Szczególny wpływ na tak wyraźne konsekwencje zdrowotne u kobiet odgrywają prawdopodobnie czynniki biologiczne związane z różnicą w budowie fizjologicznej kobiet. Prócz uwarunkowań biologicznych szczególną uwagę skupia kwestia psychologiczna, która przejawia się między innymi w doznawaniu pozornych korzyści wynikających z działania alkoholu. Między innymi kobiety dużo częściej niż mężczyźni sięgają po alkohol z powodów emocjonalnych, chociażby poradzenia sobie z problemami związanymi z sytuacją domową, wynikających z pełnienia roli matki i żony.

Nadmiar obowiązków często doprowadza kobiety do przeżywania zmęczenia, rozdrażnienia czy kłopotów ze snem gdzie alkohol staję się przez chwilę ucieczką dla ich problemów, niestety często nie zdając sobie sprawy, że to pierwszy krok do uzależnienia się.

W ramach pracy socjalnej z osobami lub grupami społecznymi narażonymi na negatywne skutki uzależnienia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu organizuje spotkania informacyjno – edukacyjne dla kobiet uzależnionych i współuzależnionych w Klubie Integracji Społecznej przy ul. Granicznej 1A. Zajęcia prowadzone są przez certyfikowanego specjalistę terapii leczenia uzależnień Panią Agatę Machowicz w poniedziałki w godzinach 8.00 – 14.00.

Są to spotkania zarówno grupowe jak i indywidualne konsultacje dla kobiet uzależnionych od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, hazardu, leków oraz innych używek i substancji psychoaktywnych. Edukacja ta ma na celu uświadomienie czym jest problem uzależnienia i umożliwienie uzyskania zmian w funkcjonowaniu osób i rodzin poprzez utrzymanie abstynencji oraz redukcję ryzyka uzależnienia. Efektem realizowanych w Klubie Integracji Społecznej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej spotkań jest znaczny wzrost motywacji osób uzależnionych do podjęcia leczenia odwykowego w placówkach leczenia uzależnień. Ponadto na spotkaniach grupowych kobiety mają możliwość wspólnej integracji poprzez przygotowywanie potraw i przysmaków, które są jedną z form szukania w kuchni rozwiązania swoich problemów i chwilowego odpoczynku od rzeczywistości. Dla kobiet szczególnie pomocne jest gotowanie i pieczenie, ponieważ skupia ich uwagę na czymś konkretnym, na ważnym dla każdej kobiety zadaniu. Skupienie na zajęciu wykonywanym rękoma sprawia, że korzystamy ze wszystkich zmysłów, a co za tym idzie negatywne myśli schodzą na dalszy plan. Co więcej, zdobywamy pewność siebie, zadowolenie z zakończonego zadania i dzielenia się wynikami z innymi. W dniu 06.11.2017r. w Klubie Integracji Społecznej na grupowym spotkaniu kobiety prezentowały swoje zdolności kulinarne.