Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Rekrutacja do kolejnego Programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową 2024r.

Dodano przez MOPS Kalisz, 2024-06-24 12:41:12

      Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu informuje, że rozpoczął rekrutację do kolejnego Programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową
Realizacja programu:
    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu informuje, że rozpoczął kolejną realizację Programu korekcyjno - edukacyjny dla osób stosujących przemoc domową w 2024r. Udział w spotkaniach dla uczestników jest bezpłatny – będzie sfinansowany przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Spotkania grupowe zaplanowano zgodnie z rekomendacjami nie rzadziej niż raz w tygodniu od godziny 15.30 w pomieszczeniach Zespołu Interdyscyplinarnego w Kaliszu. Spotkania indywidualne, odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu terminu telefonicznie lub osobiście z prowadzącymi program:
- Izabela Abkowicz - Maszak – tel. 503 414 651, MOPS ul. Graniczna 1, budynek C, pokój nr 101,
- Elżbieta J. Marczyńska – tel. 506 162 271, MOPS ul. Obywatelska 4, pokój nr 5;
Zgodnie z programem zaplanowano 82 godziny zegarowych zajęć, w tym 40 zajęć indywidualnych i 42 zajęć grupowych dla 7 uczestników, które będą prowadzone przez 2 trenerów. Każdy z trenerów przeprowadzi łącznie po 61 godzin zajęć. Program zakłada rekrutację uczestników w okresie od 01.07.2024r. do 31.08.2024r., który stanowi część otwartą grupy. Dalszy planowany termin realizacji programu odbywać się będzie w okresie 01.09.2024 do 06.12.2024r. i będzie to część zamknięta grupy. W tym okresie nie będzie możliwości dołączenia chętnego uczestnika do grupy.
    Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 20 czerwca 2023 r. w sprawie programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową program zapewnia realizację celów : 1) zmianę przekonań odbiorców programów korekcyjno-edukacyjnych dotyczących stosowania przemocy domowej; 2) powstrzymanie osoby stosującej przemoc domową przed dalszym stosowaniem przemocy; 3) rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia, w tym bardziej efektywne radzenie sobie z emocjami, w tym złością lub poczuciem krzywdy w sytuacjach trudnych; 4) zmniejszenie przez uczestników programu skali zachowań opartych na sile i przemocy; 5) wzrost świadomości na temat zjawiska przemocy domowej i konsekwencji jej stosowania; 6) poszerzenie katalogu zachowań osób stosujących przemoc domową o zachowania alternatywne do krzywdzących w celu budowania relacji interpersonalnych opartych na poszanowaniu domowników i postawie partnerskiej; 7) kształtowanie umiejętności w zakresie wychowania dzieci bez użycia przemocy domowej; 8) uznanie przez osobę stosującą przemoc domową swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy; 9) uzyskanie informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.
Akt prawny: Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 20 czerwca 2023 r. w sprawie programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową (eli.gov.pl)
    Warunkiem uczestnictwa w programie jest podpisanie przez klienta kontraktu, który ustala zasady uczestnictwa w programie i jego ukończenia. Poprzez uczestnika programu rozumie się osobę, która podpisała kontrakt. Warunkiem ukończenia programu jest uczestniczenie w co najmniej 75% godzin zegarowych zajęć w danej edycji programu (zarówno grupowych, jak i indywidualnych przypadających na danego uczestnika). Frekwencja dla danego uczestnika jest obliczana w odniesieniu do całkowitej liczby godzin w ramach danej edycji programu, niezależnie od momentu dołączenia tego uczestnika do programu.