Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Święto Rodzicielstwa Zastępczego

Dodano przez MOPS Kalisz, 2018-05-29 11:31:03

Z okazji święta, jakim jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego pragniemy wszystkim tworzącym rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka złożyć najserdeczniejsze podziękowania za trud i poświęcenie włożone w wychowanie swoich podopiecznych. Dziękujemy, że dając dzieciom dom zastępczy, uczycie ich empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. To dzięki Wam, dzieci otrzymują poczucie bezpiecznego miejsca na ziemi, w którym mogą współdzielić nie tylko swoje radości, ale również smutki.

Życzymy Państwu, aby dalsza droga wychowawcza była dla Was pełna nadziei, sił i cierpliwości, a Waszym dzieciom samych radosnych chwil beztroskiego dzieciństwa.

Dyrektor i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu.

 

Życzenia z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

Szanowni Państwo,

z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, pragnę Państwu podziękować za trud i zaangażowanie w niesieniu pomocy dzieciom, które czasowo straciły możliwość wychowania się we własnych domach. Jako Rodzice Zastępczy z wielką odpowiedzialnością budujecie zastępczy dom dla każdego potrzebującego pomocy dziecka, które trafia pod Waszą opiekę. Wyzwanie, które podejmujecie każdego dnia, świadczy o gotowości do poświęceń oraz otwartości na potrzeby dzieci, które dzięki Waszej trosce zyskują bezpieczną przystań i domową atmosferę.

W tym trudnym dla nich czasie to właśnie Państwo przygotowujecie dzieci do godnego życia oraz do pokonywania trudności życiowych, jednocześnie szanując ich prawo do nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z bliskimi. Dzieci te zazwyczaj doświadczyły trudnych przeżyć, a zatem wymagają szczególnej troski i traktowania. Wielu z wychowanków potrzebuje specjalistycznego wsparcia i pomocy w wyrównywaniu kompetencji społecznych i edukacyjnych.
To na Państwu spoczywa wreszcie także i ciężar pomocy w odbudowaniu zaufania do świata dorosłych. A przecież niejednokrotnie posiadacie i własne biologiczne potomstwo i wynikające z tego obowiązki rodzicielskie. Tym bardziej należy się Państwu uznanie i szacunek za cierpliwość, zrozumienie oraz codzienne dzielenie się miłością z podopiecznymi.

Chcielibyśmy - obok serdecznych podziękowań za zaangażowanie - czynić Państwa pracę łatwiejszą i bardziej satysfakcjonującą z punktu widzenia obowiązujących rozwiązań prawnych. Stąd też proponowane w ramach nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nowe rozwiązania prawne są obecnie szeroko konsultowane ze środowiskiem zrzeszającym między innymi osoby sprawujące rodzinną pieczę zastępczą. Mam nadzieję, że ich wynikiem będą rozwiązania, które pomogą Państwu w codziennym wypełnianiu obowiązków i jednocześnie będą właściwie zabezpieczać prawa dziecka.

Dziękując jeszcze raz za włożony trud i poświęcenie, życzę Państwu wielu sukcesów w tym trudnym zadaniu, które z oddaniem realizujecie każdego dnia.

 

Z wyrazami szacunku,

Elżbieta Rafalska