Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

„To nam zostało z tamtych lat……”

Dodano przez MOPS Kalisz, 2017-10-27 08:00:53

 „To nam zostało z tamtych lat……” - to tytuł wystawy zorganizowanej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu przez członków grupy wsparcia Aktywny Senior z Klubu Integracji Społecznej.


Organizatorzy wystawy starali się oddać klimat panujący w domach minionej epoki, ukazali PRL od bardziej „pogodnej” strony. Wystawa jest dobrą i ciekawą lekcją historii o czasach, do których często wracamy pamięcią. To wspomnienia poważne i zabawne opowiastki z czasów PRL-u.

Pralka FRANIA, tarki, magiel, walizka, żelazka, wagi, wazony, bańki i butelki na mleko, sprzęt AGD, radio, magnetofon szpulowy ZK-140, kartki na żywność, banknoty, monety, szklanki w koszyczku, dokumenty, książki, serwety ze złotego okresu polskiego wzornictwa oraz „luksusowe” artykuły z Pewexu, i to, co w PRL stanowiło przedmiot pożądania można zobaczyć na wystawie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu przy ul. Granicznej 2.

Wystawa jest wspomnieniem osób starszych z codziennego życia w PRL-u, to historia, której nie można znaleźć w książkach, to żywy obraz eksponatów z czasów minionych. Wystawa ta, to nie tylko ekspozycja ciekawych przedmiotów, ale również, a raczej przede wszystkim, opowieść o młodości obecnych Seniorów, to sentymentalna podróż w czasie. Starszym przypomina minione czasy, młodszym opowiada o….. nie aż tak odległej, historii.

Eksponaty, pochodzą z okresu komunistycznej Polski. Wystawa jest więc przypomnieniem młodzieńczych lat osób starszych, korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu, będących uczestnikami grupy wsparcia Aktywny Senior. Na wystawie zobaczyć można rzeczy z dawnych lat, które przestały należeć do codziennego użytku. Każdy z Seniorów znajduje tu coś dla siebie. Wielu z nostalgią i wzruszeniem wraca do tamtych lat. Co poniektórym kręci się łezka w oku, bowiem zgromadzone na wystawie przedmioty przywołują młodzieńcze wspomnienia – czas miniony bezpowrotnie…