Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

WARSZTATY KULINARNE DLA AKTYWNYCH SENIORÓW

Dodano przez MOPS Kalisz, 2018-04-30 14:42:09

  Osoby starsze z grupy wsparcia Aktywny Senior po raz kolejny miały okazję uczestniczyć w Kubie Integracji Społecznej w warsztatach kulinarnych zorganizowanych w ramach współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu z CARITAS Diecezją Kaliską - realizującego Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020,  w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

  Grupa pokoleniowa Seniorów miała okazję spotkania z ekspertami kulinarnymi, kuchmistrzem i dietetykiem, którzy pokazali różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych. W ramach warsztatów dietetycznych uczyli zasad zdrowego żywienia i przeciwdziałania marnowaniu żywności. 

 Warsztaty edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich zasobów zarówno finansowych jak i rzeczowych, w tym darów żywnościowych) prowadził Pan Przemysław Mikołajczyk. 

 Gotowanie na warsztatach natomiast polegało na przygotowaniu jednej potrawy przez każdą drużynę Seniorów pod nadzorem kuchmistrza Pana Tomasza Prusa. Rywalizacja drużyn przebiegała z ogromnym zaangażowaniem każdego z Seniorów. Nad wyraz smacznym efektem końcowym warsztatów były: rolady drobiowe nadziewane brokułami i serem w białym sosie śmietankowym. 

 Uczestnicy grupy Aktywny Senior - to często osoby samotne, które nie zawsze mają z kim porozmawiać, lubią gotować, ale nie zawsze mają dla kogo przygotować posiłek i z kim usiąść do stołu. Wspólne gotowanie i spożywanie posiłków nie tylko koi samotność, ale także integruje, edukuje oraz umożliwia poznanie nowości kulinarnych, sposobów obróbki żywności, poznawanie tajemnic kuchni i nowych przepisów. Osoby starsze bardzo chętnie uczą się przygotowywania nowych dań, a także jak tanio i zdrowo ugotować coś dobrego. 

 Najlepszą rzeczą w gotowaniu - jak mówią Aktywni Seniorzy- jest to, że gotując łączymy przyjemne z pożytecznym. Tworzymy smaczne nowe danie, którego przyrządzenie potrafi pochłonąć nas do tego stopnia, że zapominamy o problemach dnia codziennego i tym samym łatwo jest nam się zrelaksować. A do tego jeszcze łączymy to ze spotkaniem we własnym, znajomym gronie i bardzo miło spędzamy czas…..