Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

WARSZTATY KULINARNE SENIORÓW

Dodano przez MOPS Kalisz, 2017-10-13 09:05:49

 W dniu 27 września 2017 r. w ramach realizowanego przez pracownika socjalnego Elżbietę Wieszczeczyńską projektu socjalnego pn. „Jestem zdrowy, bo wiem….” osoby starsze uczestniczyły w warsztatach kulinarnych.
    Część edukacyjną na temat zdrowego odżywiania seniorzy mieli już okazję usłyszeć wcześmiej podczas zorganizowanej w ramach projektu pogadanki z dietetykiem. Poznali wówczas zasady zdrowego odżywiania, informacje o żywieniu w poszczególnych chorobach oraz z jakich produktów należy zrezygnować i co wyeliminować z diety (m.in. tłuszcze zwierzęce, cukier, sól, konserwanty). Poznali znaczenie owoców, warzyw, pieczywa pełnoziarnistego czyli produktów bogatych w błonnik.
    Teraz przyszedł czas na naukę przygotowywania posiłków z zalecanych produktów. Jest to okazja do praktycznego wykorzystania wiedzy przekazanej przez dietetyka. Seniorzy uczestniczyli w przygotowaniach smacznych, zdrowych potraw sporządzonych na różne sposoby z warzyw. Jesienna pora to szczególny czas na skorzystanie z bogatej oferty świeżych płodów rolnych. Dzięki otrzymanym od sponsorów owocom i warzywom oraz produktom spożywczym przygotowano min. humus z ciecierzycy, pastę z zielonego groszku, placuszki z cukinii i pieczarek, warzywa z pieca i wiele innych smakołyków. Był też zdrowy koktajl z owoców i warzyw. Szczególnym uznaniem cieszyło się smoothie z owoców z dodatkiem świeżego szpinaku (nawet wśród tych którzy nie lubią podobno tego warzywa).