Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Warsztaty z zakresu profilaktyki przemocy dla uczniów kaliskich szkół

Dodano przez MOPS Kalisz, 2018-12-12 07:57:06

    W związku z realizowaną Kampanią 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć, która trwa od  25 listopada 2018r. do 10.12.2018r. w kaliskich szkołach podstawowych rozpoczęły się warsztaty dla dzieci z zakresu profilaktyki przemocy realizowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu.
    Warsztaty prowadzone są przez psychologów i pracowników socjalnych.  Składają się z trzech spotkań. Każde spotkanie jest odrębnym modułem, po­dejmującym określony temat, trwającym 45 minut. Istotne jest zachowanie kolejności tematów proponowanych w scenariuszu. Realizacja kolejnych obszarów wymaga bo­wiem skorzystania z wiedzy lub umiejętności, które uczniowie uzyskali w czasie wcześniej­szych zajęć. Do tej pory z warsztatów skorzystali uczniowie Zespołu Szkół nr 10, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14. W harmonogramie zaplanowane są warsztaty w kolejnych szkołach.
    Podczas warsztatów uczniowie zdobywają wiedzę na temat  różnego rodzaju zagrożeń oraz rozwijają umiejętności ochrony w sytuacjach wystąpienia zagrożenia przemocą poprzez:
-wzmocnienie w dziecku przekonania, że ma prawo czuć się bezpiecznie,
-rozwijanie umiejętności identyfikacji sytuacji niebezpiecznych i zagrażających,
-przekazanie uczniom informacji o konieczności mówienia o zagrażającej sytuacji,
-dostarczenie informacji dotyczących prawa do zapewnienia pomocy w trudnych sytuacjach.
    Warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dzieci z zaciekawieniem uczestniczą w zajęciach. Realizacja warsztatów zaplanowana jest na cały rok szkolny.