Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Wirus Covid-19...

Dodano przez MOPS Kalisz, 2021-03-30 14:14:35

"Wirus" przemocy w rodzinie...

Przeprowadzone badania w ubiegłym roku przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wskazują, że w czasie pandemii (od marca do czerwca ubr. ) 27% dzieci i młodzieży doświadczyło przemocy. Co dziesiąte dziecko (11%) doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej. Tyle samo doświadczyło wykorzystywania seksualnego (10%) .

Badania te wskazały, że 1 dziecko na 11, nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji.

Kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod nazwą „Pandemia przemocy”, ma zwrócić uwagę nam wszystkim na problem przemocy w rodzinie w czasie pandemii covid-19, a w szczególności na problem przemocy wobec dzieci.

Kampania ma zachęcić do reagowania i pomocy w sytuacjach, kiedy krzywdzeni są najmłodsi, zwraca uwagę na szczególną potrzebę zadbania o najmłodszych.

 

* Źródło: https://fdds.pl/przemoc-jak-wirus-rusza-nowa-kampania-fundacji-dajemy-dzieciom-sile-pandemia-przemocy/

 

Z danych Zespołu Interdyscyplinarnego w Kaliszu wynika, że na dzień 25 marca 2020 roku do Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego wpłynęło 41 procedur Niebieskie Karty (w całym roku

zostało uruchomionych 175 procedur Niebieskie Karty), w tym 24 procedury, w których bezpośrednio krzywdzone są dzieci i młodzież. Na dzień 25 marca 2021 roku do Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego wpłynęły 52 procedury Niebieskie Karty, w tym 9 procedur, w których bezpośrednio krzywdzone są dzieci i młodzież, w tym 1 domniemanie o molestowanie seksualne małoletniej przez bliskiego członka rodziny.

Z danych tych szacuje się, że wzrasta liczba uruchamianych procedur oraz wzrasta liczba dzieci i młodzieży krzywdzonych przez najbliższych.

 

Izolacja społeczna powoduje, że dzieci i młodzież uczą się "na odległość"- zdalnie, często z powodu zamknięcia zakładów pracy dorośli pracują "na odległość" -zdalnie, ograniczenie swobodnego poruszania się, ograniczenia kontaktów społecznych i rówieśniczych- są to czynniki, które stwarzają niemal idealne warunki do ujawnienia się przemocy w rodzinie. Ofiary są w zasadzie zamknięte w domu. Często są zależne od nastrojów swoich oprawców. Tak trudny czas dla nas wszystkich wywołuje mnóstwo frustracji, stresu, lęków i niepokojów, czasem utrata pracy, problemy finansowe wzbudzają niepewność o los najbliższych. Pojawiające się emocje i utrata poczucia bezpieczeństwa kumulują negatywne emocje, z którymi często po prostu nie radzimy sobie. Szukamy możliwości ich rozładowania. Niestety, dzieci często okazują się najłatwiej dostępnym „środkiem” na rozładowanie emocji. Skazane są na wielogodzinne przebywanie w jednym mieszkaniu a nawet w jednym pokoju z osobą znęcającą się nad nimi psychicznie lub fizycznie. Są osamotnione w swoim cierpieniu.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej ofiara właściwie nie może uciec, wyjść do szkoły czy do pracy, porozmawiać z kimś czy poszukać pomocy. Aktualnie, z uwagi na obostrzenia sanitarne, do rodzin nie przychodzą (albo przychodzą bardzo rzadko) asystenci rodziny, pracownicy pomocy społecznej czy kuratorzy. A osoba stosująca przemoc może ją eskalować coraz bardziej, ze względu na poczucie tymczasowej bezkarności.

 

 

Przemoc w rodzinie - gdzie szukać pomocy?

 

* Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży : 116111

 

 

* Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu: czynny cała dobę – 503 414661 i 62/767 72 63

oraz czynny w godz. 8.00 -14.00 - 506 162 271

 

* Niebieska Linia: 800-12-00-02

* Numer alarmowy : 112

 

 

* Komenda Miejska Policji w Kaliszu: centrala - 47 77 51 900; oficer dyżurny - 47 77 51 240;

Zespół ds. Nieletnich i Patologii- 47 77 513 27

 

Bądź czujny! Nie pozostawaj bierny!

Często możesz być jedyną osobą, która jest świadkiem krzywdzenia słabszych. Dlatego reaguj, gdy za ścianą słyszysz coś niepokojącego, patrz na swoje najbliższe otoczenie. Miej oczy i uszy otwarte.

ZAWSZE zgłaszaj niepokojące sygnały.

Czasami TWOJA reakcja może być JEDYNĄ szansą dla dziecka na otrzymanie pomocy.

To właśnie TY możesz zapobiec czyjejś tragedii...