Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

Wizyta seniorów w Muzeum Historii Szczypiorna

Dodano przez MOPS Kalisz, 2016-05-23 12:02:08

W ramach realizowanego przez Klub Integracji Społecznej projektu pn. Aktywny Senior osoby starsze korzystające z pomocy społecznej zostały zaproszone do Muzeum Historii Szczypiorna, które mieści się w Kaliszu, przy ul. Wrocławskiej 189. Starszym osobom niepełnosprawnym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnił dojazd busem.

Podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu historię Szczypiorna przybliżył założyciel Muzeum Pan Edward Prus – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza.

W zbiorze muzeum znajduje się wiele bardzo ciekawych eksponatów m.in. replika pryczy obozowej legionisty, repliki karabinów maszynowych CKM, monety obozowe, gazety przedwojenne, oraz 700 starych fotografii przedstawiających życie Legionistów Józefa Piłsudskiego osadzonych w obozie w Szczypiornie. W obozie tym w latach 1917 – 1918 przebywało około czterech tysięcy legionistów. To tu właśnie zrodziła się gra w piłkę ręczną zwana „ Szczypiorniakiem”.

Pan Edward Prus przybliżył seniorom także historię Kaliskiej Linii Maginota, Cmentarza Ukraińskiego oraz Komory Celnej w Szczypiornie.

Po wizycie w muzeum seniorzy mieli także okazję zobaczyć skwer historyczny granicy Prusko – Rosyjskiej w Nowych Skalmierzycach – miejsce które podczas zaborów dzieliło Polaków mieszkających po obu stronach granicy zaboru. Skwer, który został utworzony w ramach rewitalizacji Nowych Skalmierzyc jest żywą lekcją historii będącą świadectwem trudnych czasów dla Polaków w okresie zaborów. Znajdują się tu budki strażnicze, szlabany, a przede wszystkim wystawa archiwalnych dokumentów pocztówek i fotografii.

Podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu mieli okazję zastanowić się i porozmawiać o wkładzie własnym i swoich przodków w tworzenie historii Miasta Kalisza.