Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA > Aktualności

Aktualnośći

ZAPUSTY - zwyczaje ostatkowe kultywowane przez Seniorów.

Dodano przez MOPS Kalisz, 2018-02-12 08:43:08

 Karnawał, ostatki, tłusty czwartek - to stare tradycje ludowe.
 Tłusty Czwartek - to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Co roku w tym dniu Polacy kupują lub sami smażą pączki i faworki. To czas kiedy można pozwolić sobie na więcej kalorii i zapoznać się ze zwyczajami ostatkowymi tzw. zapustami.
 Tłusty Czwartek sięga swoją historią bardzo dawnych czasów. W XVI wieku twierdzono, że kto nie zje w tym dniu choćby jednego pączka, będzie skazany na niepowodzenia w przyszłości. Aby ustrzec się przed tym przesądem zgodnie z polską tradycją na "tłusto" i wesoło zorganizowano w dniu 7 lutego 2018r. „tłusty czwartek” w Klubie Integracji Społecznej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu. Tego dnia pączki i faworki, nie mogły przecież ominąć Seniorów… .
 Nie licząc kalorii, nie myśląc o diecie, wierni tej tradycji klubowicze - Aktywni Seniorzy mieli okazję zjeść smaczne pączki w miłym, własnym towarzystwie. W trakcie spotkania oprócz rozkoszy dla podniebienia nie obyło się oczywiście bez wspólnych śpiewów i zabawy. Seniorzy po raz kolejny udowodnili, że współpraca, pogoda ducha, kultywowanie tradycji i oczywiście… słodkości są podstawą dobrej zabawy. Wyśmienite pączki cieszyły podniebienia Seniorów, a muzyka płynąca z akordeonu Pana Henryka i słowa tekstów piosenek śpiewanych przez Panią Mirosławę, budziły wspomnienia i porywały do wspólnego biesiadowania. Osoby starsze bawiły się wspaniale w swoim towarzystwie. Grupa jaką utworzyli pod nazwą Aktywny Senior, z każdym spotkaniem staje się bardziej spójna, zintegrowana i gotowa do współdziałania. Wzajemną życzliwość i sympatię wśród Seniorów najłatwiej można zaobserwować właśnie podczas wspólnej zabawy.
 Klub Integracji Społecznej ma na celu między innymi inicjowanie i utrzymywanie więzi koleżeńskich Seniorów, organizowanie im życia towarzyskiego, kultywowanie tradycji, tworzenie możliwości realizacji zainteresowań i wzajemną pomoc tym, którzy jej potrzebują. Naszą działalnością chcemy zapobiegać poczuciu alienacji osób starszych i odkrywać każdą przestrzeń życia seniorów, której potrzebują.
 Każdy, kto chciałby wstąpić w szeregi grupy, musi po prostu przyjść na spotkanie Aktywnych Seniorów, które odbywają się w środy w godz. 1100 - 1400 .w Klubie Integracji Społecznej przy ul. Granicznej 1. .