Ta strona używa plików cookies.
Klauzula informacyjna    Jak wyłączyć cookies? OK
STRONA GŁÓWNA

Informacja: ProgramWypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”

  1. Realizator programu:

  2. Realizatorem programu są Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) będąca realizatorem logistycznym. Obsługa wnioskodawców realizowana jest poprzez Centra Informacyjno-Doradcze dla Osób z Niepełnosprawnością w Oddziałach PFRON (CIDON-y) oraz Ośrodki Wsparcia i Testów (OWiT-y), które świadczyć będą usługi doboru, doradztwa i instruktażu w zakresie oferowanych technologii wspomagających.

  3. Adresat programu:

  4. Z usług świadczonych przez wypożyczalnię mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności (osoby do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne (I grupa, II grupa, całkowita niezdolność do pracy, niezdolność do samodzielnej egzystencji), które w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie otrzymały ze środków PFRON albo NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chcą wypożyczyć.

  5. Lista technologii dostępnej:

  6. Obecnie lista technologii dostępna jest na stronie internetowej PFRON pod adresem:
    https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/wypozyczalnia-technologii-wspomagajacych-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia/informacje-praktyczne/ w linku do pliku excel, oraz
    https://wypozyczalnia.pfron.org.pl/lista-dostepnego-sprzetu/

    Lista technologii dostępnej podlega aktualizacji, zawiera obecnie następujące rodzaje sprzętu: koncentratory tlenu, skutery i wózki inwalidzkie, napędy elektryczne do wózków inwalidzkich, łóżka rehabilitacyjne, podnośniki, aparaty słuchowe, urządzenia oraz systemy wspomagające słyszenie, linijki i drukarki brajlowskie, powiększalniki, programy do translacji brajla, urządzenia do sterowania komputerem za pomocą wzroku, zestawy i oprogramowania wspierające komunikację alternatywną.

  7. Kontakt:

  8. CIDON przy Oddziale Wielkopolskim PFRON880 520 295, 61/666 46 12 (tel. dostępny pn-pt w godz. 8:00-16:00), e-mail: cidon@pfron.org.pl
    OWiT w Kaliszu przy ul. Budowlanych 2 – 725 316 633, 725 316 635
    (tel. dostępny pn-pt w godz. 07:00-12:00, 14:00-17:00)
    Wielkopolski Oddział PFRON – 61/66 64 600, 691 060 107 (tel. dostępny pn-pt w godz. 8:00-16:00)
    Infolinia PFRON – 22/581 84 10 (tel. dostępny pn-pt w godz. 09:00-15:00)

  9. Wniosek:

  10. Wnioski o wypożyczenie technologii wspomagającej składa się poprzez System Obsługi Wsparcia – SOW (sow.pfron.org.pl) w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
    W razie potrzeby pomoc w wypełnieniu wniosku zapewnia pracownik CIDON.
    Po weryfikacji wniosku pracownik CIDON kontaktuje się z wnioskodawcą w celu uzgodnienia terminu i zakresu doradztwa. Umawia konsultację z doradcą PFRON w celu dokonania właściwego doboru technologii wspomagających. Następnie pracownik RARS na podstawie wniosku i informacji, przekazanych przez pracownika CIDON ustala z wnioskodawcą termin i miejsce dostarczenia, dostosowania, skonfigurowania i instruktażu korzystania z technologii wspomagających lub jedynie dostarczenia wybranej technologii wspomagającej. Warunkiem wypożyczenia technologii wspomagającej jest zawarcie przez wnioskodawcę z RARS umowy wypożyczenia oraz wpłacenie jednorazowej kaucji zwrotnej w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.
    Stan realizacji wniosku można sprawdzić dzwoniąc na infolinię RARS – 22/899 89 22 (tel. dostępny pn-pt w godz. 8:00-16:00).